Rodzina w Unii Europejskiej

Projekt został zrealizowany w Polsce, w Tarnowie Podgórnym w dniach od 4 lipca 2014 r. do 6 lipca 2014 r. W projekcie wzięło udział 45 osób z gmin partnerskich należących do Unii Europejskiej tj. z:

  • Tarnowo Podgórne (Polska) – 10 osób
  • Livani (Łotwa) – 23 osób
  • Soleczniki (Litwa) – 4 osoby
  • Cologno al Serio (Włochy) – 3 osoby
  • Ukmerge (Litwa) – 5 osób
  • Bardo (Polska) – 5 osób
  • oraz 4 osoby z gminy Kamieniec Podolski (Ukraina)

I dzień projektu – 4 lipca 2014r. – konferencja pn  „Współczesna rodzina – ideały, problemy, wyzwania”

W ramach konferencji odbył się wykład pn: „ Rodzina w świetle prawa Unii Europejskiej”, który poprowadziła dr Iwetta Andruszkiewicz.

Ponadto zaproszeni goście z gmin partnerskich mieli możliwość zaprezentwoania dobrych praktyk w zakresie prowadzonej na ich terenie polityki rodzinnej.

Konferencja zakończyła się debatą, w którą poprowadziła dr Iwetta Andruszkiewicz a w której wzięli udział zaproszeni goście z gmin partnerskich oraz gmin zaprzyjaźnionych z terenu Unii Europejskiej oraz spoza jej terenu jak również przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.

W konferencji udział wziął również Poseł na Sejm RP Waldy Dzikowski.

II dzień projektu – 5 lipca 2014r. – I Rodzinny Rajd Samochodowy

W rajdzie samochodowym udział wzięło 40 załóg rodzinnych z terenu Gminy Tarnowo Podgórne (115 zawodników) oraz 6 załóg z gmin partnerskich (wraz z opiekunami). Zwyciężyła załoga z Leszna, drugie miejsce zajęła drużyna z Mosiny i trzecie również załoga z Mosiny. Wśród załóg złożonych z przedstawicieli gmin partnerskich, pierwsze i drugie miejsce zajęły załogi z Livani a trzecie miejsce przypadło załodze z Cologno al Serio.

II dzień projektu – 5 lipca 2014 r. – Festyn Rodzinny oraz Lato z Radiem

Uczestnicy rajdu mieli zagwarantowany parking dlatego też większość z nich wraz z mieszkańcami Gminy Tarnowo Podgórne oraz gmin okolicznych i zaproszonymi mieszkańcami gmin partnerskich wzięli udział w festynie, który odbywał się na świeżym powietrzu. W imprezie wzięło udział około 10 tys. osób.

III dzień projektu – 6 lipca 2014 – Podsumowanie projektu

W ramach podsumowania projektu przedstawiciele gmin partnerskich wraz z przedstawicielami Gminy Tarnowo Podgórne podsumowali kończący się projekt oraz omówili możliwość realizacji wspólnych projektów w przyszłości.