Rohrdorf – Niemcy

Akt Partnerski podpisany: 20.05.2004 r.

Rohrdorf  to niemiecka gmina w Górnej Bawarii. Leży około 8 km na południowy wschód od Rosenheimu, przy autostradzie A8.

Najważniejszym atutem miejscowości jest jej położenie, gwarantujące widok na alpejski krajobraz. To wymarzone miejsce dla turystów, szukających wypoczynku z dala od ulicznego zgiełku.

W samej miejscowości warto zajrzeć do Muzeum Historycznego, znajdującego się w prawie 300-letnim domu wiejskim – jedną z jego atrakcji jest drewniana biblioteka. Ciekawy jest również górujący nad miejscowością kościół pw. Św. Jakuba Większego Apostoła. A szukających wypoczynku nad wodą zapraszamy nad jezioro Thansau z plażą, molo i pełną infrastrukturą.

Okolice Rohrdorfu to raj dla rowerzystów. W pobliżu przebiega wiele szlaków i dróg rowerowych, prowadzących również do sąsiedniego Tyrolu. Polecamy wycieczki fragmentami drogi Bodensee – Königssee (łączna jej długość to ok. 400 km na terenie górzystych podnóży Alp wzdłuż licznych jezior, przy bawarskich pałacach – najsłynniejszy Neuschwanstein stał się inspiracją do disney’owskiej czołówki).

Ale w Rohrdorf można zaplanować krótkie rowerowe wypady rodzinne po okolicy – ulubioną trasą jest szlak wokół Rosenheim (całkowita jego długość to ok. 70 km). Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, nie potrzeba żadnych map, wystarczy wsiąść na rower i wyruszyć w drogę!

Z inicjatywą nawiązania partnerskich relacji naszej Gminy z Gminą Rohrdorf  wyszedł Walter Schatt, właściciel firmy Schattdecor, której centrala firmy znajduje się na terenie gminy niemieckiej, a jeden z polskich oddziałów – w Tarnowie Podgórnym. Jego dążenie do ścisłej współpracy z lokalną społecznością zaowocowała kontaktami najpierw pracowników obu firm, a potem mieszkańców. 20 maja 2004 roku akt partnerstwa podpisali ówcześni włodarze gmin: Fritz Tischner i Kazimierz Marchlewski.

Nasza współpraca ma przede wszystkim muzyczne oblicze. Wspomniany wcześniej Walter Schatt wspiera lokalne orkiestry dęte uważając, że zachęcanie dzieci i młodzieży do wspólnego grania otwiera młodych muzyków na świat, rozszerza horyzonty i uwrażliwia. Dzięki pomocy firmy Schattdecor została założona Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne, działająca dzisiaj samodzielnie przy Gminnym Ośrodku Kultury „Sezam”. Z firmą Schattdecor ściśle  współpracowała również Orkiestra Da Capo, funkcjonująca jako stowarzyszenie.

Punktami kulminacyjnymi naszej muzycznej współpracy są Europejskie Spotkania Orkiestr, odbywające się na przemian w Rohdorf (Niemcy), Rosate (Niemcy) i Tarnowie Podgórnym.