Noordenveld – Holandia

 

Akt Partnerski podpisany: 12.05.1995 r.

Pierwsze kontakty między naszymi gminami nawiązane zostały na bazie pomocy, jakiej Holendrzy udzielali w latach 80-tych XX wieku mieszkańcom Ceradza Kościelnego. Ich pionierami z polskiej strony byli ksiądz proboszcz Zygmunt Humerczyk i sołtys Maria Skorupska. W miarę zacieśniania współpracy i wzajemnych kontaktów umowę partnerską zawarto 12 maja 1995 r. w Tarnowie Podgórnym, a pod dokumentem podpisali się Wójt Waldy Dzikowski i burmistrz Elisabeth Tuijnman. Po zmianach administracyjnych kontynuację budowania wzajemnych kontaktów przypieczętowała umowa z 3 czerwca 2005 r.

Największym świadectwem międzynarodowej współpracy są wzajemne odwiedziny grup mieszkańców Norg i Ceradza Kościelnego, zrzeszonych w Towarzystwie Polsko-Holenderskim. Ponadto liczna grupa sportowców i muzyków z naszej Gminy uczestniczyła w spotkaniu sportowo-kulturalnym w 2008 r. w Noordenveld. Oczywiście delegacja z Noordenveld jest zawsze zapraszana na coroczne obchody Dni Gminy Tarnowo Podgórne.

Noordenveld to wiejska gmina w północno-zachodniej części holenderskiej prowincji Drenthe. Główną miejscowością gminy jest Roden, który stanowi centrum gospodarcze. Atutem tej gminy jest przepiękny krajobraz, w którym dominują strumienie, lasy, zaspy, wrzosowiska, poldery i zielone wioski.

Holenderska gmina test rajem dla turystyki rowerowej. Przede wszystkim warto spędzić czas w obszarze przyrodniczym De Onlanden – tu meandrujące ścieżki prowadzą wzdłuż łąk, strumieni i bagien, ukazując piękno i bogactwo fauny i flory. Bardziej wymagających cyklistów zapraszamy na szlaki rowerowe w lasach Norg. A amatorom pieszego zwiedzania polecamy kręte uliczki, obok gospodarstw rolniczych i imponujących osiedli, prowadzące do charakterystycznych wiejskich placów w Roden i Norg.

Ciekawą atrakcją turystyczną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest miejscowość Veenhuizen – kiedyś była to kolonia karna, dzisiaj jest cichym świadectwem wyjątkowej historii tego miejsca.