Livani – Łotwa

Akt Partnerski podpisany: 21.07.2012 r.

Livani to łotewskie miasto, w którym mieszka blisko 10 tys. mieszkańców. Leży w środkowej Łotwie, u zbiegu rzek Dubna i Dźwina, ok. 170 km na wschód od stolicy – Rygi. Jest uważane za wrota do Łatgalii, niezwykle pięknej krainy geograficznej Łotwy, którą warto poznać korzystając z licznych tras turystycznych oraz ścieżek rowerowych.

Pierwsze wzmianki o Livani pochodzą z XI wieku, natomiast znaleziska archeologiczne dowodzą, że w XIII wieku u zbiegu rzek funkcjonowało spore grodzisko. Późniejsza historia Livanii, z racji tak korzystnego położenia, na szlakach drogowych i wodnych,  jest nierozerwalnie związana z przemysłem i handlem. Duże lokalne  złoża glinu, piasku i torfu sprawiły, iż miasto słynęło z produkcji cegieł i szkła – w Livani zwiedzać można nieczynną już hutę szkła, w której zorganizowana jest także wystawa lokalnych wyrobów szklanych. Dzisiaj Livani jest trzecim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym w regionie – po Daugavpils i Rezekne.

W Livanii nie brakuje ciekawych historycznie miejsc. Na pewno warto zobaczyć młyn wodny na Dubnie oraz kościoły luterański i staroobrzędowców. W okresie letnim można skorzystać z promu wodnego łączącego oba brzegi Dźwiny – to z pewnością będzie nie lada atrakcją podczas turystycznych wycieczek po Łatgalii.

Nasza znajomość z Livani rozpoczęła się spotkania w litewskim Ukmerge, podczas obchodów tamtejszego Święta Miasta. Niedługo potem, w 2008 r., delegacja naszej Gminy po raz pierwszy pojechała do Livani. Od tego czasu nasza współpraca zacieśniała się i zaowocowała podpisaniem listu intencyjnego (lipiec 2011 r.), a rok później – umowy partnerskiej (lipiec 2012 r.).

Spotykamy się nie tylko na szczeblu samorządowym. My w 2009 r. uczestniczyliśmy w międzynarodowym seminarium na temat budowania lokalnej atrakcyjności turystycznej. Goście z Livani również regularnie uczestniczą w międzynarodowych konferencjach organizowanych w Tarnowie Podgórnym – dotychczas mogliśmy m.in. poznać łotewskie doświadczenia w zakresie wzmacniania współczesnej roli rodziny czy budowania społeczeństwa obywatelskiego. Reprezentantka Livani wystartowała w Międzynarodowym Konkursie Miss Gminy Tarnowo Podgórne w 2010 r. Ponadto Zespół Folklorystyczny „Turki” był jedną z gwiazd na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Lusowie w 2012 r.  W 2012 r. odwiedziła nas również grupa samorządowców i liderów organizacji pozarządowych z Livani, by poznać nasze doświadczenia w obszarze tworzenia i formalizowania zasad współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami.

Do Livani warto pojechać, by doświadczyć łotewskiej przychylności i otwartości. Bo piękny to region i niezwykle gościnności ludzie.