Kamieniec Podolski – Ukraina

Akt Partnerski podpisany: 9.06.2018 r.

Współpraca z Kamieńcem Podolskim rozpoczęła się od kontaktów pomiędzy uczniami szkół z tych dwóch regionów, natomiast jej rozszerzenie na szczeblu samorządowym nastąpiło po spotkaniu delegacji oficjalnych u naszych wspólnych przyjaciół w litewskim Ukmerge i łotewskim Livani.

Dziś najważniejszym partnerskim przedsięwzięciem jest letni wypoczynek grupy 50 dzieci z opiekunami w Gminie Tarnowo Podgórne. Od 2014 r., co roku – również dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców – zapewniamy atrakcyjny program oraz prezenty dla naszych małych gości. Dwukrotnie w tym projekcie uczestniczył również nasz partner – Bardo.
Współpraca ma również wymiar kulturalny, np. w VI Międzynarodowego Festiwal Kultur Narodowych w Kamieńcu Podolskim, uczestniczył Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Wycieczki mieszkańców do Kamieńca Podolskiego organizują sołtysi i rady sołeckie (np. Tarnowa Podgórnego i Przeźmierowa), bo to miejsce przepełnione naszą wspólną historią.

List intencyjny został podpisany 21 maja 2016 r. w Kamieńcu Podolskim, natomiast umowa partnerska – 9 czerwca 2018 r. w Tarnowie Podgórnym.

Kamieniec Podolski otrzymał prawa miejskie w 1432 r. – wtedy mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Zamek został zdobyty przez wojska tureckie w czasie wojny 1672 r. W akcie desperacji (lub przez przypadek) wysadzono w powietrze prochownię, a wybuch doprowadził do śmierci komendanta zamku Jerzego Wołodyjowskiego (te wydarzenia zainspirowały Henryka Sienkiewicza do napisania „Pana Wołodyjowskiego”). Dopiero w 1699r., na mocy pokoju w Karłowicach, Kamieniec wrócił w granice Rzeczypospolitej, lecz mimo prób odbudowy nigdy nie odzyskał dawnej pozycji.

Po upadku caratu Kamieniec po traktacie ryskim miasto otrzymali bolszewicy. Komuniści zdewastowali wiele zabytków (m.in. wysadzono w powietrze katedrę ormiańską). Dzieła zniszczenia dopełnili Niemcy. Współczesny Kamieniec Podolski to miasto, które szczyci się ciekawymi atrakcjami turystycznymi.

Na pewno warto zobaczyć:
– Zamek, mury obronne z wieżami – ze względu na swoje dogodne położenie (rzeka Smotrycz dosłownie owija się wokół skały) już samo miasto pełniło rolę twierdzy; do dziś zachowały się liczne szańce, baszty i bramy, które nadają Kamieńcowi wręcz bajkowego wyglądu.

– Nowy Most z XIX wieku łączący osiedle Nowy Plan ze Starym Miastem, rozpięty nad pokrytym zielenią kanionem rzeki Smortycz.

-Katedra świętych Piotra i Pawła – miejsce pochówku dawnych biskupów Kamienieckich.