Akt partnerski podpisany: 5.08.2016 r.
Pierwsze spotkanie z samorządem gminy Czorsztyn odbyło się w lipcu 2012 roku – zorganizował je Związek Podhalan w Poznaniu. Potem wzajemne relacje rozwijały się: delegacje z gmin uczestniczyły w lokalnych świętach, Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy pojechał do Czortszyna na warsztaty, grupy młodzieżowe podczas letnich wakacji wypoczywały w gminie partnera. Współpraca ma też wymiar kulinarny: kuchnię wielkopolską prezentowaliśmy na …., a mieszkańcy naszej Gminy mogli skosztować flisackich wypieków przygotowywanych przez górali podczas jednej z partnerskich wizyt w 2014 r.
Gmina Czorsztyn leży w płd. części woj. małopolskiego, na granicy Gorców, Pienin i Spisza To niewielki, ale hojnie obdarzony przez naturę obszar o powierzchni 6172 ha.
Obejmuje swoim zasięgiem zarówno dużą część Pienin jak i płd. stoki Gorców, co wpływa na duże zróżnicowanie i przez to atrakcyjność rzeźby terenu. Oprócz przełomu Dunajca, który można zobaczyć dzięki organizowanym spływom tratwami flisackimi, do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc należą szczyty Trzech Koron i Sokolicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, a także głęboko wcięty w skały Wąwóz Sobczański.
Istotnym elementem pienińskiego krajobrazu jest Zalew Czorsztyński, który powstał przez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno-betonową o długości 404 m i wysokości 56 m. Wokół jeziora znajdują się liczne miejsca do wypoczynku i wędkowania, a w rejsy wypływają statki spacerowe i gondole.
Magnesem przyciągającym turystów do Gminy Czorsztyn są też zagospodarowane stoki góry Wdżar: wyciągi krzesełkowe i orczykowe, trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia oraz anomalie magnetyczne.
Z kolei kładka rowerowo-piesza w Sromowcach Niżnych, która połączyła dwa brzegi Dunajca, po polskiej i słowackiej stronie, przyczyniła się do ożywienia ruchu turystycznego pomiędzy obydwoma krajami. Dzięki tej 120-metrowej konstrukcji powstała atrakcyjna pętla turystyczna łącząca drogę od Szczawnicy i Czerwonego Klasztoru ze szlakami turystycznymi na Sokolicę i Trzy Korony.
Ziemia Czorsztyńska to także różnorodność i bogactwo wydarzeń historycznych. Zamek w Czorsztynie wzniesiony ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego strzegł płd. granic Polski. Tędy przejeżdżali kupcy z płd. Europy, a także orszaki królewskie. Tu w Pieninach przebywała Święta Kinga, a z okien zamkowych patrzyła na wody Dunajca młodziutka Jadwiga, przyszła królowa. Był tutaj Władysław Jagiełło, a także jego syn Władysław Warneńczyk, bywali sławni rycerze (Zawisza Czarny) i senatorowie Rzeczpospolitej. W 1790 r. potężny pożar strawił dachy i od tego czasu budowla zaczęła podupadać. Po górskiej fortecy pozostały malownicze, postrzępione ruiny, których najważniejszą część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Częściowo zrekonstruowane piwnice mieszczą ekspozycję muzealną.
Tu nie ma co pisać, to trzeba zobaczyć!