Bardo – Polska

Akt partnerski podpisany: 16.06.2000 r.

Akt partnerstwa pomiędzy Gminą Tarnowo Podgórne a Miastem i Gminą Bardo został podpisany 16 czerwca 2000 r. Współpraca rozpoczęła się od spontanicznego telefonu do wybranego losowo samorządu z terenu objętego powodzią w lipcu 1997 r. – ówczesny Wójt Waldy Dzikowski zadzwonił do Burmistrza Miasta i Gminy Bardo Leszka Anklewicza z deklaracją wsparcia. Z pomocą ruszyli i mieszkańcy i firmy i organizacje. Pomagaliśmy finansowo i rzeczowo. Nawiązywaliśmy pierwsze kontakty, które z czasem zaowocowały bardzo ścisłym porozumieniem.

Dziś aktywnie współpracują ze sobą nie tylko samorządy, ale również organizacje i stowarzyszenia – wystarczy wspomnieć chociażby fakt, że reprezentacje kół wędkarskich są regularnie zapraszane na zawody u partnerów. Nasza Gmina wystawia również pływadło w Spływie na BeleCzym (w 2015 r. konstrukcja Ireneusza Rembalskiego z Przeźmierowa zajęła III miejsce w głosowaniu publiczności!). W Dniach Miasta Bardo uczestniczyła także m.in. wycieczka mieszkańców  Tarnowa Podgórnego.  Z Bardem współpracowaliśmy również przy  organizacji pobytu wakacyjnego dla dzieci z Kamieńca Podolskiego (Ukraina) – w 2015 i 2016 r. grupa 50 dzieci wraz z opiekunami przyjechała najpierw na tygodniowy wypoczynek do naszej Gminy, a potem do Barda.

Bardo to malownicze miasteczko, położone na początku Kotliny Kłodzkiej, które budzi wiele emocji wśród odwiedzających. Miasto Cudów to nie tylko hasło reklamowe – wiele historycznych podań opisuje cuda religijne, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków.

W centrum znajduje się Bazylika Mniejsza, z największym skarbem miasta – Cudowną Figurką Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary, która jest najstarszą rzeźbą maryjną w Polsce. Jest ona celem wielu pielgrzymek oraz turystów.

W sezonie letnim odbywa się cyklicznie Bardzkie Lato Organowe, na którym występują światowej sławy muzycy. Miasteczko ma swoje tradycje, jakimi jest Jarmark Wielkanocny czy Dni Miasta.

Przy bazylice można odwiedzić ruchomą szopkę oraz Muzeum Sztuki Sakralnej. Obok mieści się też informacja turystyczna, gdzie można otrzymać mapkę oraz bezpłatne materiały promocyjne, obejrzeć film pokazujący walory miasteczka i pójść dalej zwiedzać.

Najpopularniejsze trasy spacerowe to Wzgórze Różańcowe z pięknymi kapliczkami oraz Droga Krzyżowa, gdzie podążając jej szlakiem można odwiedzić Źródełko Maryi, ruiny zamku oraz taras widokowy z krzyżem, z którego rozpościera się  przepiękny widok na miasteczko i okolice. Na szczycie znajduje się mały kościółek, gdzie według podań objawiła się Matka Boska. Trasą można pójść dalej przez malownicze szlaki lub wrócić do Barda.

Miasto Cudów to nie tylko zabytki sakralne, ale też i turystyka aktywna. Spacery po górach, ścieżki rowerowe oraz spływy pontonowe lub kajakowe po Nysie Kłodzkiej zadowolą najbardziej wybredne gusta. W miasteczku istnieje baza noclegowa, jest ono położone w bliskiej odległości od różnych atrakcji Kotliny Kłodzkiej.