Zbadaj bezpłatnie tętnice – pokonaj miażdżycę

Wielkopolski Program Zdrowotny STOP MIAŻDŻYCY – to  program badań przesiewowych w kierunku wykrywania miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Jego celem jest wczesne wykrycie chorób o podłożu miażdżycowym po to, żeby  zapobiegać ich rozwojowi i skutecznie leczyć.  Badania w ramach programu są całkowicie bezpłatne!

Miażdżyca jest chorobą powszechną i podstępną. Długo nie daje żadnych objawów. Dlatego badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie dla jej wczesnego wykrycia i wdrożenia leczenia.

Na czym polega badanie?

Badanie profilaktyczne,  w ramach Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego Stop Miażdżycy, obejmuje diagnostykę układu krążenia za pomocą detektora dopplerowskiego, obrazującego tak zwany wskaźnik kostka-ramię. Pomiar wskaźnika kostka-ramię wykonywany jest w pozycji leżącej, przy wykorzystaniu zautomatyzowanych mankietów ciśnieniowych. Zakładamy 4 mankiety na nogi i ręce a wynik otrzymujemy już po 2 minutach. Badanie jest więc krótkie, całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Jego wielką zaletą jest to, że pozwala jednoznacznie stwierdzić czy u badanego występuje choroba tętnic obwodowych.

Kto powinien poddać się badaniom  profilaktycznym?

Osoby bez objawów klinicznych, ale zagrożone przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych czyli:

  • mężczyźni i kobiety w wieku powyżej 65 lat
  • mężczyźni i kobiety w wieku  powyżej 65 lat, zaklasyfikowani do grupy wysokiego ryzyka serca
  • mężczyźni i kobiety w wieku  powyżej 50 lat z niekorzystnym wywiadem rodzinnym       

Pacjenci z klinicznym podejrzeniem przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych z następującymi objawami:

  • zanik tętna na kończynach dolnych
  • typowe objawy chromania przestankowego (ból nóg po przejściu niewielkiego dystansu),
  • niegojąca się rana kończyny dolnej

Pacjenci  z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, po udarach mózgu, bezpośrednio   zagrożeni przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych.  

Dlaczego badanie profilaktyczne jest tak ważne?

Miażdżyca tętnic prowadzi do zwężania światła we wszystkich tętnicach. Bardzo długo jest procesem bezobjawowym.  Nie zdiagnozowana i nie leczona skutkuje chorobami serca i naczyń kończyn dolnych, prowadzi do udarów mózgu.Powoduje przewlekłe niedokrwienie kończyn, które czasami,   prowadzi do amputacji całej kończyny.

Wczesne wykrycie choroby i właściwa pomoc lekarska, mają na celu przywrócić prawidłowe krążenie krwi w nogach, oraz zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń układu krążenia.

Dlatego nie zwlekaj! Skorzystaj z bezpłatnych badań w ramach Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego STOP MIAŻDŻYCY.

Jak umawiać wizytę?

Wizytę prosimy umawiać:

Badania prowadzi Centrum Medyczne Artmedica, ul. Rakoniewicka 23A, 60-111 Poznań.

Wizyty można umawiać telefonicznie lub mailowo: