Zarina Zaradna na scenie telewizyjnego show

WIRTUOZI V4+: Zarina Zaradna z Przeźmierowa w międzynarodowym talent show

Od 27 listopada b.r. w TVP Kultura zadebiutuje pierwsza edycja popularnego na Węgrzech talent show muzyki klasycznej Wirtuozi V4 +, a w niej Zarina Zaradna z Przeźmierowa. Ponadto w programie wezmą udział młodzi artyści reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polskę, Słowację, Węgry) oraz Serbię. W jury programu zobaczymy m.in. Alicję Węgorzewską – polską mezzosopranistkę, a w finałowym odcinku Maestro Placido Domingo.

Program Wirtuozi V4+ miał już 5 edycji lokalnych, emitowanych tylko na Węgrzech. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu widzów, organizatorzy postanowili rozszerzyć jego formułę na skalę międzynarodową, zapraszając do udziału uzdolnionych młodych ludzi z Czech, Polski, Słowacji, a także z Serbii. W Wirtuozach V4+ zaprezentuje się czwórka wybitnie utalentowanych młodych ludzi z Polski: dziewięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie, trzynastoletni Michał Korzeń grający na fortepianie, czternastoletni akordeonista Dawid Siwiecki oraz siedemnastoletni pianista Maciej Smolag.

Zaczęłam grać na harfie w wieku 6 lat. Uczy mnie mama, bym uzyskała odpowiednią postawę przy harfie. Dzięki mamie poprawiam swoją grę. Uielbiam harfę, jej brzmienie i dynamikę, którą można osiągnąć – mówi Zarina Zaradna uczestniczka talent show Wirtuozi V4+.

Talent show poprowadzi para popularnych i zabawnych gospodarzy: niemiecki showman Thomas Gottschalk oraz polska aktorka i prezenterka Ida Nowakowska. Program składa się z 4 odcinków finałowych, które wyemitowane zostaną w TVP Kultura w każdy piątek od godz. 19:00. Premiera już  27 listopada.

Misją programu jest wspieranie młodego pokolenia, które jest dumne z siebie, swoich wartości i kultury, które sprawia, że świat staje się lepszy. To jest ta generacja, która może pomóc aby ten region wysunął się na czołową pozycję w dziedzinie kultury w skali globalnej – mówi Mariann Peller, twórczyni i wieloletnia producentka programu Virtuosos na Węgrzech.

Od 27 listopada kanały telewizyjne ze wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Słowacja, Czechy) oraz gościnnie Serbii wyemitują program Virtuosos V4+. Szacuje się, że obejrzy go nawet 70 mln widzów. Publiczność będzie mogła zapoznać się również z bogatą kulturą i unikalnymi tradycjami muzycznymi każdego uczestniczącego w projekcie kraju.

Dzięki owocnej współpracy i wysiłkom dyplomatycznym do programu dołączyły międzynarodowe gwiazdy: Gabriel Prokofiew, wnuk brytyjsko-rosyjskiego kompozytora i producenta Siergieja Prokofiewa; rosyjski skrzypek Maxim Vengerov; aktorka austriacko – węgierskiego pochodzenia  Coco König oraz Maestro Plácido Domingo.

Wszyscy członkowie międzynarodowego stałego jury są szeroko rozpoznawalni w krajach swojego pochodzenia: Erika Miklósa to węgierska sopranistka koloraturowa, Alicja Węgorzewska to polska mezzosopranistka, Gabriela Bohacova – czeska dyrektorka festiwalu muzycznego oraz Piotr Valentovic – słowacki dyrygent. Serbię reprezentują naprzemiennie skrzypek Nemanja Radulovic i Silvana Grujic, dyrektor muzyczny serbskiej telewizji publicznej i pianistka.

Nie denerwuję się konkursem. Mam dużego pluszowego psa, którego zawsze zabieram ze sobą na scenę, tak na wszelki wypadek. Chciałabym zostać światowej klasy nauczycielką gry na harfie oraz komponować muzykę do filmów dla dzieci.dodaje uczestniczka Zarina Zaradna.

Chociaż dla uczestników wyróżnieniem samym w sobie jest zakwalifikowanie się do tego programu,  młodzi muzycy walczą o nagrodę pieniężną, którą przeznaczą na budowanie dalszej kariery. Program stwarza realną szansę na zrobienie ważnego kroku w ich rozwoju zawodowym.

Wszyscy jesteśmy połączeni w tym regionie Europy sercem i duszą. Tutaj w programie, ekspresyjnym narzędziem tego połączenia jest klasyczna muzyka, kultura. Węgrzy, Słowacy, Czesi, Polacy i Serbowie – gramy w tym samym języku!  – podsumowuje ideę programu jego węgierska producentka Mariann Peller.