Wings for Life World Run przez Gminę Tarnowo Podgórne

8 maja po raz dziewiąty wystartuje Wings for Life World Run. Tradycyjnie gospodarzem polskiej edycji będzie Poznań, ale trasa przebiegać będzie też przez Gminę Tarnowo Podgórne. Numerki na bieg stacjonarny rozeszły się jesienią jak świeże bułeczki. Alternatywą dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w największym charytatywnym biegu świata, jest bieg z aplikacją.

Światowy Bieg gości w stolicy Wielkopolski od samego początku. W 2014 roku, w Poznaniu biegacze po raz pierwszy wyruszyli do ucieczki przed Samochodem Pościgowym z Malty. Od tamtej pory, nawet po zmianie miejsca startu na Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2018 roku, uczestnicy ruszali na ulice miasta, aby później kierować się na wschód przez mniejsze miejscowości. W tym roku kształt trasy zmieni się diametralnie.

Dołącz do Gminnej Strefy Kibica

W najbliższą niedzielę (8 maja) dziewiąta edycja Wings for Life. Bieg jest jedynym na świecie gdzie meta goni zawodników. Uczestnicy kończą udział w WFL w momencie jak zostają wyprzedzeni przez podążający za nimi samochód. Bieg rozpoczyna się w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie, tego samego dnia, o tej samej godzinie. W stacjonarnej formule, która powraca m.in. do Poznania po dwóch latach przerwy wystartuje bliski 8 tys. biegaczy. Wystartują o godz. 13:00 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, a Samochód Pościgowy Porsche z Adamem Małyszem za kierownicą wyruszy za nimi 30 minut po starcie. Trasa przebiega również przez Gminę Tarnowo Podgórne. Chcielibyśmy wesprzeć biegaczy, stąd pomysł zrobienia gminnej strefy kibica, bo jak wiadomo. kibice to nieodłączny element biegowych sukcesów.

Zachęcamy wszystkich do jej odwiedzenia. Nasz namiot zlokalizowany będzie przy Szkole Podstawowej w Lusowie. Będziemy mieć pompony, klapki i bęben. Oczywiście jeśli masz swój zestaw kibica, to zachęcamy, aby wziąć go ze sobą. Nasza strefa jest otwarta w godz. 14:00 – 16:00 dla wszystkich.

START I PIERWSZA PROSTA

Tak jak podczas wszystkich edycji rozpoczynających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, start usytuowany będzie na pl. Św. Marka. Jednak tym razem uczestnicy ruszą w drugą stronę i opuszczą teren bramą przy ulicy Bukowskiej. Z bramy skręcą dwukrotnie w prawo w Roosevelta, a potem w lewo na Most Dworcowy w stronę Matyi. Zostawiając po swojej prawej stronie dworzec PKP, centrum handlowe, a jeszcze kawałek dalej Pomnik Powstańców Wielkopolskich i poznański AWF, pobiegną cały czas prosto szeroką ulicą Królowej Jadwigi, która za mostem Jadwigi przerzuconym nad rzeką Wartą, przechodzi w Bolesława Krzywoustego.

PIERWSZE KILOMETRY

Na Rondzie Rataje biegacze skręcą w prawo, w Zamenhofa. Ulicą tą przemierzą całą dzielnicę Rataje, gdzie czekać na nich będzie pierwszy punkt odżywczy. Pierwsza „piątka” na zegarkach sportowych uczestników wybije na rondzie Starołęka, na którym ponownie skręcą w prawo i skierują się w stronę Wildy.

ALEJA TRIUMFALNA

Biegacze ponownie przekroczą Wartę mostem Przemysła I. Ulicami Hetmańską i Grochowską, przebiegając pod wiaduktem kolejowym, dotrą na Grunwald. Tam kolejny punkt odżywczy. „Dycha” to skrzyżowanie Grochowskiej z Grunwaldzką, gdzie ci, których do tej pory nie dogoni Samochód Pościgowy, skręcą w lewo. Do tego miejsca, w grze zostaną już głównie wytrawni biegacze. Pozostali ukończą wcześniej. Będą mogli unieść ręce w górę w geście zwycięstwa i spokojnie wrócić tramwajami i autobusami na start.

WRZUCAMY WYŻSZY BIEG

Biegnący żwawym tempem uczestnicy Grunwaldzką dotrą na Junikowo – od południa mijając stadion Kolejorza, czyli piłkarskiej dumy Poznania. Z Grunwaldzkiej skręcą w prawo w Cmentarną i udadzą się brzegiem Lasku Marcelińskiego.  Zaczną się tam tereny o mniej gęstej zabudowie. Niecały kilometr od skrzyżowania czeka na nich trzeci punkt żywieniowo-regeneracyjny, gdzie będą mogli uzupełnić zapasy energii. Znak, że przebiegli 15 km wypadnie w miejscu, w którym ulica Cmentarna przechodzi w Owczą. Z Owczej trzeba będzie skręcić w lewo w Złotowską, a ze Złotowskiej w prawo w Skórzewską. Punkt żywieniowy będzie tuż przed skrzyżowaniem z Bukowską.

AMBITNI BIEGACZE PRZYSTĘPUJĄ DO ATAKU OPUSZCZAJĄC GRANICE POZNANIA

Samochód Pościgowy od dłuższego czasu będzie już na trasie, a uczestnicy będą sobie z tego doskonale zdawali sprawę. Znak informujący o pokonaniu 20 km zobaczą na Bukowskiej, skąd skręcą w prawo w Wierzbową. Z Wierzbowej w lewo w Batorego – w kierunku Batorowa, dalej pod S11 w stronę Lusowa i Tarnowa Podgórnego, gdzie rozpoczną 30. kilometr.

WALKA O NAJLEPSZE MIEJSCA NA ŚWIECIE

Dalej trasa prowadzi bocznymi drogami: koło pałacu w Jankowicach (35 km), przez Ceradz Dolny (40 km), Grzebienisko, Wierzeję (45 km), Wilkowo, Grodziszczko (50 km), Brzozę i Niepruszewo (55 km). Omija Jezioro Niepruszewskie i kieruje się w stronę Zakrzewa, gdzie wypada 65. km. Tutaj także punkty odżywcze będą rozlokowane co około 5 km. 66,2 km w 2021 roku przebiegł drugi na świecie Darek Nożyński. Jeśli ktoś zostanie jeszcze na trasie po osiągnięciu tak dobrego rezultatu, będzie mógł kontynuować bieg w stronę Tarnowa Podgórnego i dalej wzdłuż już przebiegniętego jej fragmentu.

Bieg rozpocznie się 8 maja 2022, o 13:00 polskiego czasu. Znamy już trasę, której możecie się dokładnie przyjrzeć na mapie. Szykujcie się na piękne widoki, gorący doping kibiców i wspaniałą atmosferę!