7 maja 2023, już po raz 10. cały świat pobiegnie dla tych, którzy nie mogą. Na Bieg Flagowy w Poznaniu nie ma już miejsc, ale w Wings for Life World Run można wystartować tam gdzie się chce – dzięki Aplikacji. Na miesiąc przed biegiem przedstawiamy trasę, na której elektryczne Porsche Taycan Sport Turismo z Adamem Małyszem za kierowcą, będzie ścigało około 8000 uczestników spośród setek tysięcy wszystkich startujących na całym świecie. Pokazujemy też inne lokalizacje i sposoby na wzięcie udziału w Światowym Biegu w Polsce oraz poradnik, jak sprawić, aby nasza biegowa trasa i nasza miejscowość mogła stać się jedną z oficjalnych lokalizacji największego biegu na świecie!
W 2014 roku, w Poznaniu biegacze po raz pierwszy wyruszyli do ucieczki przed Samochodem Pościgowym z Malty. Od tamtej pory, nawet po zmianie miejsca startu na Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2018 roku, uczestnicy ruszali na ulice miasta, aby później kierować się na wschód przez mniejsze miejscowości. W ubiegłym roku kształt trasy zmienił się diametralnie. A w 2023 będzie bardzo podobny do tego z ostatniej 9. edycji.
Zobacz mapę z możliwością dokładnego przyjrzenia się trasie
- Start i pierwsza prosta: Tak jak podczas wszystkich edycji rozpoczynających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, start usytuowany będzie na pl. Św. Marka. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, uczestnicy ruszą w drugą stronę i opuszczą teren bramą przy ulicy Głogowskiej. Dalej będzie już dokładnie tak samo jak w edycji 2022. Uczestnicy skierują się na Most Dworcowy w stronę Matyi. Zostawiając po swojej prawej stronie dworzec PKP, centrum handlowe, a jeszcze kawałek dalej Pomnik Powstańców Wielkopolskich i poznański AWF, pobiegną cały czas prosto szeroką ulicą Królowej Jadwigi, która za mostem Jadwigi przerzuconym nad rzeką Wartą, przechodzi w Bolesława Krzywoustego.
- Pierwsze kilometry: Na Rondzie Rataje biegacze skręcą w prawo, w Zamenhofa. Ulicą tą przemierzą całą dzielnicę Rataje, gdzie czekać na nich będzie pierwszy punkt odżywczy. Pierwsza „piątka” na zegarkach sportowych uczestników wybije na rondzie Starołęka, na którym ponownie skręcą w prawo i skierują się w stronę Wildy.
- Aleja triumfalna: Biegacze ponownie przekroczą Wartę mostem Przemysła I. Ulicami Hetmańską i Grochowską, przebiegając pod wiaduktem kolejowym, dotrą na Grunwald. Tam kolejny punkt odżywczy. „Dycha” to skrzyżowanie Grochowskiej z Grunwaldzką, gdzie ci, których do tej pory nie dogoni Samochód Pościgowy, skręcą w lewo. Do tego miejsca, w grze zostaną już głównie wytrawni biegacze. Pozostali ukończą wcześniej. Będą mogli unieść ręce w górę w geście zwycięstwa i spokojnie wrócić tramwajami i autobusami na start.
- Wrzucamy wyższy bieg: Biegnący żwawym tempem uczestnicy Grunwaldzką dotrą na Junikowo – od południa mijając stadion Kolejorza, czyli piłkarskiej dumy Poznania. Z Grunwaldzkiej skręcą w prawo w Cmentarną i udadzą się brzegiem Lasku Marcelińskiego. Zaczną się tam tereny o mniej gęstej zabudowie. Niecały kilometr od skrzyżowania czeka na nich trzeci punkt żywieniowo-regeneracyjny, gdzie będą mogli uzupełnić zapasy energii. Znak, że przebiegli 15 km wypadnie w miejscu, w którym ulica Cmentarna przechodzi w Owczą. Z Owczej trzeba będzie skręcić w lewo w Złotowską, a ze Złotowskiej w prawo w Skórzewską. Punkt żywieniowy będzie tuż przed skrzyżowaniem z Bukowską.
- Ambitni biegacze przystępują do ataku opuszczając granice Poznania: Samochód Pościgowy od dłuższego czasu będzie już na trasie, a uczestnicy będą sobie z tego doskonale zdawali sprawę. Znak informujący o pokonaniu 20 km zobaczą na Bukowskiej, skąd skręcą w prawo w Wierzbową. Z Wierzbowej w lewo w Batorego – w kierunku Batorowa, dalej pod S11 w stronę Lusowa i Tarnowa Podgórnego, gdzie rozpoczną 30. kilometr.
- Walka o najlepsze miejsca na świecie: Dalej trasa prowadzi bocznymi drogami: koło pałacu w Jankowicach (35 km), przez Ceradz Dolny (40 km), Grzebienisko, Wierzeję (45 km), Wilkowo, Grodziszczko (50 km), Brzozę i Niepruszewo (55 km). Omija Jezioro Niepruszewskie i kieruje się w stronę Zakrzewa, gdzie wypada 65. km. Tutaj także punkty odżywcze będą rozlokowane co około 5 km. 66,2 km w 2021 roku przebiegł drugi na świecie Darek Nożyński. Jeśli ktoś zostanie jeszcze na trasie po osiągnięciu tak dobrego rezultatu, będzie mógł kontynuować bieg w stronę Tarnowa Podgórnego i dalej wzdłuż już przebiegniętego jej fragmentu.