Samorząd Województwa Wielkopolskiego, dostrzegając pozytywne zmiany w wielkopolskim rolnictwie, zainicjował konkurs dla najlepszych rolników z naszego regionu. Wielkopolski Rolnik Roku wystartował w 2000 roku przy współpracy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Celem konkursu jest przede wszystkim rozpowszechnianie nowych rozwiązań technologicznych, technicznych i organizacyjnych w gospodarstwach rolnych naszego województwa. Poprzez prowadzony konkurs Samorząd Województwa promuje rozwój nowoczesnego rolnictwa naszego regionu.
Warunki uczestnictwa w konkursie
W Konkursie Wielkopolski Rolnik Roku mogą uczestniczyć rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat. Mowa m.in. o producentach rolniczych surowców i żywności przetworzonej i nieprzetworzonej, a także producentach warzyw, owoców, roślin ozdobnych, materiału hodowlanego, zarodowego, siewnego i szkółkarskiego, wikliny, trzciny, roślin leczniczych i innych.
Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie deklaracji uczestnictwa oraz ankiety konkursowej, które należy przesłać na adres Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.
Gospodarstwa rolne ze swojego terenu do udziału w Konkursie mogą również rekomendować gminy, starostwa, związki branżowe rolników, organizacje społeczno-zawodowe rolników, Wielkopolska Izba Rolnicza czy Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Siewcy Roku i uroczysta Gala
W ciągu minionych dwudziestu lat trwania konkursu przystąpiło do niego ponad 1200 rolników z całego województwa, a nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało 195 producentów rolnych. Wyboru tych najlepszych w regionie dokonuje, powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu, która posługując się kryteriami oraz obiektywną i wszechstronną oceną, wizytuje zgłoszone do konkursu gospodarstwa, ocenia je i kwalifikuje do grupy nominowanych i laureatów. Następnie, na podstawie oceny i rekomendacji Kapituły, Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznaje nagrody i wyróżnienia w Konkursie.
Laureaci Konkursu otrzymują tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku, statuetkę Siewcy, a także nagrody finansowe, które zostają wręczone podczas uroczystej Gali.
Więcej informacji przeczytasz na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.