WAŻNE: Nowy dowód osobisty już od 8 listopada

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpiecznego wdrożenia z dniem 7 listopada 2021 r. rozwiązań technicznych niezbędnych do wydawania dowodu osobistego zawierającego odciski palców, w dniu 5 listopada 2021 r. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne zarówno Wydział Spraw Obywatelskich jaki i Filia Urzędu w Przeźmierowie nie przyjmują wniosków o wydanie dowodu osobistego. W tym dniu niemożliwy będzie również odbiór nowego dowodu. W celu złożenia wniosku o dowód osobisty na ”starych” zasadach, prosimy o umawianie się do 4 listopada.

Nowy dowód osobisty już od 8 listopada

Informujemy, że od 8 listopada będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną – odciskami palców. Nowy wzór dowodu będzie zawierał również podpis właściciela dokumentu. Nowe dowody z odciskami palców będą wydawane dla osób powyżej 12-go roku życia z dziesięcioletnim terminem ważności. Dla osób do 12-go roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych – już od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w których – ze względu na np. ciężką chorobę, niepełnosprawność – nie jesteśmy w stanie tego zrobić). Po wprowadzeniu nowych dokumentów – składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Po rozpoczęciu wydawania nowych dowodów nie będzie konieczności wymiany wciąż ważnych dokumentów. Z dotychczas posiadanego dowodu można korzystać do czasu upływu terminu jego ważności.