Urząd Skarbowy informuje: Program repatriacji kapitału do Polski

Program Repatriacji Kapitału to czwarty i ostatni z filarów Podatkowego Restartu Gospodarki. Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju. Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów.

Ministerstwo Finansów przedstawiło program zachęcający naszych rodaków do powrotu do kraju. Proponowane zmiany mają stworzyć przyjazny klimat do budowania biznesu i rozwijania swojej kariery zawodowej w Polsce – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Program Repatriacji Kapitału jest dedykowany trzem grupom osób:

  1. pracownikom, którzy zdobyli doświadczenie za granicą,
  2. właścicielom firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach,
  3. polskim sportowcom, celebrytom i artystom którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce.

Jego założenia oparte są na 5 filarach:

  1. Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem.
  2. Ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski.
  3. Korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu.
  4. Program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”.
  5. Instytucja Fundacji rodzinnej, która zabezpieczy sukcesję rodzinnych biznesów i zatrzyma zgromadzony przez nie kapitał w Polsce.

Więcej szczegółów na temat poszczególnych rozwiązań można znaleźć na stronie Ministerstwa finansów w artykule „Program repatriacji kapitału do Polski”.