Podpisanie umowy na budowę ul. Batorowskiej w Wysogotowie

Umowa na budowę ul. Batorowskiej w Wysogotowie podpisana

Wójt Tadeusz Czajka, w obecności sołtys Wysogotowa Agnieszki Mitoraj, podpisał dziś z wykonawcą – firmą STRABAG – umowę na budowę ul. Batorowskiej w Wysogotowie.

Ta ważna inwestycja obejmuje następujące zadania:

  • budowę jezdni o szerokości 6 m i długości 1 039 m (od ronda na drodze wojewódzkiej nr 307 do granicy z Gminą Dopiewo),
  • budowę wyniesionych skrzyżowań z ul. Pszenna i ul. Leśna,
  • budowę zjazdów o szerokości 4,5-6,0 m,
  • budowę chodnika o szerokości 2,0-2,85 m,
  • budowę kanalizacji deszczowej,
  • przebudowę sieci wodociągowej,
  • przebudowę oświetlenia drogowego,
  • przebudowę sieci energetycznych,
  • przebudowa sieci telekomunikacyjnych.

Koszt inwestycji wynosi 8 804 887,69 zł brutto, z czego część pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Rozpoczęcie budowy ul. Batorowskiej w Wysogotowie to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dwóch gmin – Tarnowa Podgórnego i Dopiewa (w szczególności ze Skórzewa i Dąbrowy) – powiedział po podpisaniu umowy Wójt. – Dziennie tą drogą przejeżdża ok. 4 tysiące pojazdów. A statystyki Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potwierdzają wysokie ryzyko zagrożeń wypadkami drogowymi w tym miejscu.

Wysogotowo charakteryzuje się stale rosnącą liczbą mieszkańców. Obecnie (wg rejestru REGON) funkcjonuje blisko 580 podmiotów gospodarczych i punktów usługowych. Mieszczą się tutaj siedziby dużych i małych firm, reprezentujących różne branże, m.in. motoryzacyjną, farmaceutyczną, budowlaną i meblarską. Ta liczba będzie nadal rosnąć, ponieważ w Wysogotowie są jeszcze wolne tereny inwestycyjne. Zatem ruch na ulicy Batorowskiej będzie nadal rósł, bo mieszkańcy tą drogą dojeżdżają do szkół, punktów usługowych, ośrodków sportu i kultury.

Pozwolenie na budowę Gmina otrzymała w lipcu 2021 r. Wówczas złożony został pierwszy wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg… i znalazł się na liście rezerwowej. W sierpniu 2022 r., w kolejnym rozdaniu, Gmina ponownie wystąpiła o dofinansowanie i znowu wniosek znalazł na liście rezerwowej – na 23. miejscu. Promesę na dofinansowanie z Rządowego Programu Budowy Dróg  Gmina otrzymała w październiku 2023 r.

ARz