Twój e-PIT już trafił do urzędu skarbowego. Krajowa Administracja Skarbowa rozliczyła go za Ciebie

2 maja minął termin na złożenie zeznania PIT za 2021 r. Podatnicy rozliczający PIT-37 lub PIT-38, którzy zapomnieli o tym terminie, mogą jednak spać spokojnie. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już zatwierdziła w usłudze Twój e-PIT ich automatycznie wygenerowane zeznania podatkowe. Jeżeli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy powiadomi ich o konieczności dopłaty podatku.

Jeśli podatnik nie złożył samodzielnie swojego rozliczenia to jego zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT i jest uznane za złożone 2 maja.

Jeśli z PIT wynika nadpłata podatku, to zwrot otrzymamy najpóźniej do połowy czerwca (tj. w ciągu 45 dni od złożenia zeznania). Ze statystyk administracji skarbowej wynika jednak, że zazwyczaj termin ten jest o wiele krótszy – nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój
e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni.

Jeżeli z rozliczenia wynika niedopłata podatku, to urząd skarbowy powiadomi nas o konieczności dopłaty. Od momentu otrzymania tej informacji mamy 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu będą naliczane odsetki. W ubiegłorocznym rozliczeniu KAS wysłała łącznie ponad 133 tys. takich powiadomień.

Przypominamy, że podatek PIT płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Jest on wskazany po zalogowaniu w usłudze Twój e-PIT, ale jego numer można również sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl, lub uzyskać w urzędzie skarbowym (wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP).

Korekta zeznania

Gdyby okazało się, że zeznanie PIT trzeba skorygować, to można to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

W usłudze Twój e-PIT istnieje opcja korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Składając korektę można zmienić w zeznaniu m.in. dane dot. ulg czy OPP, której przekazujemy 1% podatku.