Trwa modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z placu budowy w Tarnowskiej Gospodarce Komunalnej TP-KOM przy ul. Zachodniej w Tarnowie Podgórnym, gdzie trwa modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Przypomnijmy: podpisano umowę pomiędzy Tarnowską Gospodarką Komunalną TP-KOM z Tarnowa Podgórnego a firmą MIKO-TECH z Łazisk Górnych podpisano 23 września 2020 r. W obecności Wójta Tarnowa Podgórnego Tadeusza Czajki swoje podpisy złożyli wówczas Prezes Zarządu TP-KOM Waldemar Nowak oraz Prezes Zarządu MIKO-TECH Piotr Zwardoń.

Wartość kontraktu to ponad 37 mln zł brutto. Blisko 50% tej kwoty to wsparcie z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Kolejne prawie 50% kwoty spółka otrzymała w formie preferencyjnego kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Efektem tej inwestycji będzie podwojenie wydajności oczyszczalni (teraz w Tarnowie Podgórnym dobowo „przerabia” ok. 4 000 m3, a po modernizacji będzie to 8 000 m3). Wprowadzane rozwiązania to prawdziwy skok technologiczny, ponieważ zastosowany zostanie nowoczesny system napowietrzania (zamiast rusztowego z dołu – pęcherzykowe z góry), wyeliminowane zostaną zbiorniki zagęszczania i odwadniania osadów, dłuższa i staranniejsza będzie obróbka ścieków. Zainstalowany system będzie dostosowany do zmieniającej się struktury ścieków, tzn. przeznaczony będzie na równi do oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych.

Prace potrwają do końca 2021 r.