Triathlon i Swimrun Lwa 2022 w Lusowie za nami!

W sobotę, 11 czerwca 2022 odbyła się ósma edycja Triathlonu Lwa w Lusowie. Na dwóch dystansach – 1/8 oraz 1/4 rywalizowało łącznie blisko 400 zawodników. Swoje zawody miały także dzieciaki i młodzież oraz podopieczni Stowarzyszenia TARSON z Tarnowa Podgórnego, dla których zorganizowano Aquathlon. Impreza odbyła się w dobrych warunkach, choć zawodnicy podkreślali, że temperatura dała im się we znaki. Z kolei w niedzielę, 12 czerwca 2022 odbyła się druga edycja Swimrun Lwa. Do Lusowa przyjechało kilkadziesiąt pełnych pasji osób, które pokonały ok. 10-kilometrową biegowo-pływacką trasę.

Triathlon Lwa

Czy w niewielkiej miejscowości można zorganizować ciekawe, stojące na wysokim poziomie sportowym zawody? Lusowo po raz kolejny udowadnia, że tak. Ta niewielka podpoznańska miejscowość, oddalona od centrum stolicy Wielkopolski zaledwie o 20 km jest gospodarzem Triathlonu Lwa od 2014 roku. Po raz drugi w rywalizacji na dystansie 1/4 Triathlonu Lwa (950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,5 km biegu) wziął udział znakomity triathlonista – Igor Siódmiak, który nie miał sobie równych.

Co prawda nie poprawiłem wyniku sprzed roku, ale biorąc pod uwagę, że jestem po chorobie, to mogę być zadowolony. W wodzie płynąłem na drugim miejscu, z jeziora wyszedłem w zasadzie razem z moim największym rywalem dzisiejszego dnia, ale już na rowerze zostałem sam i z bezpieczną przewagą dotarłem do strefy zmian, a następnie do mety. Dzisiaj warunki były szczególnie trudne na bieganiu, bo temperatura doskwierała. Przed rokiem w trakcie zawodów była ulewa, ale już podczas etapu biegowego, warunki sprzyjały, co w moim przypadku oznaczało mój rekordowy czas na bieganiu. Dzisiaj tak szybko nie było, ale też nie spodziewałem się rekordów – mówił na mecie zwycięzca.

Wynik Igora Siódmiaka to 1:57:54. Drugie miejsce zajął Wiktor Eliasz – 2:04:08. Trzeci był Norbert Wojciechowski – 2:09:50.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Martyna Witecka – 2:26:01. Drugą lokatę wywalczyła Kinga Zujko – 2:29:25. A jako trzecia do mety dotarła Marta Chojnacka – 2:37:24.

Zawody na dystansie 1/8 (475 m pływania, 22,5  km jazdy na rowerze i 5,2 km biegu) wygrał Robert Czysz z czasem 59:10, drugie miejsce zajął Filip Glapa – 1:01:53, a trzeci był Jakub Juskowiak – 1:02:32.

Najszybszą z kobiet okazała się Natalia Krawczyk, z czasem 1:07:24.

Był to mój debiut w Triathlonie Lwa. Podobało mi się, ale muszę przyznać, że zaskoczyła mnie pagórkowata trasa biegowa. Specjalizuję się w krótkich dystansach, więc był to dla mnie istotny start, jak każdy inny. Zawody to zawody – zawsze startuję na poważnie – zaznaczyła zawodniczka z Kalisza.

Drugie miejsce zajęła Aleksandra Ferchmin (1:08:21), a trzecia była Paula Janicka (1:12:22).

Tegoroczna edycja Triathlonu Lwa po raz trzeci odbyła się w formule rolling-start (start ze stref czasowych, w kilkuosobowych grupach), co istotnie wpływa na komfort pierwszej triathlonowej konkurencji. Natomiast na etapie rowerowym pilotem na motocyklu był Wójt Gminy Tarnowo Podgórne – Pan Tadeusz Czajka.

Warto wspomnieć o dodatkowej inicjatywie – Aquathlonie dla osób niepełnosprawnych, w którym startowali podopieczni Stowarzyszenia TARSON z Tarnowa Podgórnego. Sześciu wspaniałych sportowców pokazało, że chcieć to móc, a ograniczenia są tylko w głowie! Co więcej – po raz pierwszy podopieczni Stowarzyszenia wzięli udział także w rywalizacji triathlonowej!

Swimun Lwa

Triathlonowe emocje nie były jedynym wydarzeniem weekendu w Lusowie. W niedzielę, 12 czerwca odbyła się druga edycja Swimrun Lwa. To konkurencja łącząca bieg przełajowy z pływaniem. Łączny dystans, jaki mieli do pokonania zawodnicy to blisko 10 km, z czego niespełna 8 km stanowiło bieganie, a 2 km – pływanie w jeziorze Lusowskim.

Jako pierwszy do mety dotarł – podobnie, jak przed rokiem – Grzegorz Monczak (czas 1:06:46). Drugie miejsce zajął Maksym Rupieta (1:07:30), a trzeci był Robert Filipiak (1:09:06).

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Agnieszka Lorenc (wynik 1:11:55).

Startuję w swimrunie dopiero drugi sezon. Trenuję tyle, na ile pozwalają mi obowiązki, m.in. opieka nad dwójką dzieci. Swimrunem zainspirowałam się kilka lat temu dzięki mojej dzisiejszej rywalce i jej mężowi – Agnieszce i Olkowi Senkom, którzy propagują tę konkurencję w Polsce – mówiła po zawodach najszybsza z kobiet.

Drugą zawodniczką na mecie była Agnieszka Kruszewska-Senk (1:14:50), a trzecie miejsce wywalczyła Małgorzata Bołtuć (1:22:56).

Organizatorem imprezy jest Fundacja Bieg Lwa. Wydarzenie współfinansuje Gmina Tarnowo Podgórne. Więcej informacji oraz wyniki znajdują się na stronie www.triathlonlwa.pl.