Dzieci występujące na scenie Teatru w Każdej Wiosce

Teatr w Każdej Wiosce w Gminie Tarnowo Podgórne

To chyba jedna z największych inicjatyw naszej okolicy, która gromadzi tak wiele osób. „Teatr w Każdej Wiosce” to wyjątkowy projekt, który do świata sztuki na deskach teatralnych od lat zaprasza dzieci z Gminy Tarnowo Podgórne. Przed nami 18. Finał. W ciągu czterech dni zobaczymy 13 spektakli. Od 2001 roku wzięły w nim udział już blisko dwa tysiące dzieci. Młodzi aktorzy, skupieni obecnie w trzynastu grupach, a każda działa w innej miejscowości, uczestniczą w zajęciach z instruktorami, w warsztatach artystycznych, ale też odwiedzają teatr. Poznają go od kuchni, ale i  tworzą – niejednokrotnie już od momentu wspólnego pisania scenariusza własnych spektakli aż po własnoręczne wykonanie scenografii. Od 2001 roku liczba dzieci uczestniczących w tym projekcie osiągnęła prawie 2000.

Finał jest ich najważniejszym świętem i podsumowaniem całorocznej pracy. W tym roku osiemnasta edycja, w zmienionej przez pandemię formie, jednak emocje takie same! I właśnie „Ach, te emocje” – takie jest tegoroczne hasło finału. Na pewno ich nie zabraknie. Zapewne nie będę obiektywna, bo moje dzieci biorą udział w tym wydarzeniu i to nie w tej samej miejscowości – mówi Agata Klaudel-Berndt

Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy tego wyjątkowego projektu angażują się podobnie. Instruktorzy umiejętnie wciągają ich w świat teatru, oni zaś współtworzą scenariusz, kostiumy i scenografie, ćwiczą wokal pod okiem profesjonalistów, prezentują interesujące spektakle. Uwielbiają swoich instruktorów! Bardzo żałujemy, że 18. Finał TwKW  odbędzie się tylko online. Z teatrami i ich spektaklami obcować będziemy przez dwa weekendy 15/16 maja i 22/23 maja. Zapraszamy  na  transmisję z CK Przeźmierowo na facebook.com/goksezam oraz youtube.com/goksezam. Za projekt odpowiadały koordynatorki: Grażyna Smolibocka oraz Jolanta Tepper (do grudnia 2020 roku), choreografią zajęła się Beata Bąblińska, scenografią: Agnieszka Gierach, natomiast muzyką: Jarek Krawczyk oraz Paweł Rogoża (Lusówko).

Harmonogram transmisji występów:

15 maja (sobota)

10:00 Baranowo

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Pchła Szachrajka; na podstawie bajki Jana Brzechwy, reżyseria: Izabela Buksa

Skacze tu, skacze tam. Wszędzie psoty czyni. Figle w głowie same ma. Czy w końcu dorośnie, czy zrozumie? Zobacz sam!

 

11:30 Wysogotowo

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Królowa Śniegu; na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, reżyseria: Izabela Buksa

Magiczny, ciekawy, emocjonalny, radosny, smutny, dramatyczny, śmieszny, pełen przygód, z morałem – taki jest nasz spektakl.

 

13:00 Ceradz Kościelny

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Ja jestem Mikołajkiem!; na motywach powieści Mikołajek – Sempé i Goscinny, reżyseria: Alicja Piasecka

Każdy chce grać pierwsze skrzypce, komu tym razem się uda?

 

16 maja (niedziela)

10:00 Tarnowo Podgórne

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Piekło – Niebo;na podstawie sztuki Marii Wojtyszko, reżyseria: Anna Dzięcioł

DJ Jola nie potrafi zrozumieć, dlaczego umarła. Jest gotowa zrobić wszystko, żeby wrócić na ziemię do swojego siedmioletniego synka – przemierza w tym celu całe piekło. Spektakl w humorystyczny sposób przedstawia, jak pogodzić się ze stratą bliskiej osoby.

 

11:30 Lusówko

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Kieszonkowcy; scenariusz: Ada Rogoża, Szymon Bojdo, reżyseria: Ada Rogoża

Kieszonkowcy to opowieść o świecie emocji młodych ludzi zderzonych z pandemią, o szukaniu odpowiedzi w teatrze jako przestrzeni spotkania z innymi i samym sobą. Spektakl jest efektem poszukiwań uczestników grupy teatralnej w Lusówku.

 

13:00 Rumianek

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Trochę dystansu!; scenariusz i reżyseria: Grzegorz Babicz

Wiecie co się stało z Dziamkiem? On jest mega! Wow. To nieprawda. Cieszę się, że mogę was gościć. Super! A czy wiesz, które miasto jest stolicą Burkina Faso? +1. To jest maksymalnie maksymalne. Jestem Armando. Jesteś porąbany! Jesteś świetnym tancerzem. Jak mogłeś!? Haha. +100. To tylko taka zabawa. Wrr… Lubię to! W ten sposób nie dowiemy się co stało się z Dziamkiem. Czego słuchasz? Ding dong. Wyluzuj, przecież zaprosiłaś nas na zabawę. +1000. Nie Lubię!

To jest impreza dekady!

 

22 maja (sobota)

10:00 Przeźmierowo

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: APKA; na motywach tekstu „Newsical”

(z materiałów Centrum Sztuki Dziecka), reżyseria: Katarzyna Grajewska

Opowieść o emocjach młodych ludzi, ich marzeniach, indywidualnych zainteresowaniach, a także o wszechogarniającym świecie internetu, sieci, która oplata nas wszystkich. Tajemnicza Apka wysyła do młodych ekscytujące, ale i niebezpieczne „zaproszenia”. Piątka przyjaciół  – uważana przez innych za dziwadła i samotników – postanawia dowiedzieć się, co dzieje się z zaproszonymi uczniami. I kim tak naprawdę jest APKA?

 

11:30 Sady

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Error; autor: Zespół, reżyseria: Marta Bethold

W każdym z nas drzemie emocja, która jest najważniejsza. Każdy ma swój spokój, radość, gniew i choć tak samo je nazywamy, u każdego inaczej wyglądają. Każdy z nas opowiada o emocjach na swój własny sposób. Czy mogą one być błędne?

 

13:00 Lusowo

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Karmelek; autor: Marta Guśniowska, reżyseria Mariola Ryl-Krystianowska

Tytułowy Karmelek to piesek mieszkający w najmniejszej wiosce na świecie. Razem z nim w gospodarstwie żyją owce, które dają wełnę, krowa dająca mleko, kura znosząca jajka i kogut będący najlepszym budzikiem dla wszystkich zwierząt i gospodarza. Wszyscy coś dają, a co daje Karmelek? Tego dowiecie się oglądając nasz spektakl.

 

14:30 Kokoszczyn

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Początek końca; scenariusz i reżyseria: Maciej Woźniak

Każda podróż, w którymś momencie się rozpoczyna i ma swój finał. Marta, Martyna, Dominika, Lena i Dawid zaprezentują świat pełen magii, ale zarazem bardzo nam bliski. Towarzyszyć nam będą: radość, smutek, strach…

 

23 maja (niedziela)

10:00 Jankowice

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Gacek; na podstawie sztuki Elżbiety Chowaniec, reżyseria Weronika Świt

Ciemności nad ciemnościami!

Budzi się Gacek z długimi uszami.

Wnet w podróż wyrusza,

czy to sam chce, czy coś go zmusza?

Na samo dno ciemności schodzi,

tam przygód masa się rodzi.

Choć mały, dużo pojmuje,

księżycowe zagadki rozwiązuje.

Chce ratować rodzinę w potrzebie,

a odnajduje przy tym – siebie.

 

11:30 Sierosław

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Zakurzona Królewna; na podstawie sztuki Piotra Rowickiego, reżyseria: Joanna Witczak

Magazyn w teatrze wypełniony jest nie tylko kurzem i rupieciami, ale również… porzuconymi lalkami. Każda lalka ma jakiś defekt: Bezzębny Wilk jest prawdziwym utrapieniem stomatologów, Zakurzoną Królewnę gryzie w nosie przez swoje własne zakurzenie, Smutny Diabeł ma kwaśną minę i wygląda tak, jakby się najadł cytryn, z których nie potrafi zrobić lemoniady, a Cień jest cieniem i trudno mu zaistnieć. To nie jedyne ich problemy – pragną oni występować na scenie i powrócić do utraconego życia, ale utknęli w zapomnieniu. Do zatęchłego magazynu wpada wiatr zmian, który przywiał Reżysera z konkretną wizją na wykorzystanie lalek, a wizja ta nieco różni się od ich oczekiwań…

Spektakl w zabawny sposób pokazuje, że nasza wartość nie ma terminu ważności, a nawet najbardziej zakurzone marzenia warto spełniać.

 

13:00 Batorowo

Link do transmisji na facebooku

Link do transmisji na youtube

Tytuł: Ja mam lalkę; scenariusz i reżyseria: Michał Kokorzycki

Maja właśnie dostała lalkę.  Zuzia też chce dostać lalkę. Konstruktor tworzy lalki, sprzedawca sprzedaje, a rodzice kupują. I tak to się kręci. I kręciłoby się dalej, gdyby lalkowa machina marzeń uwzględniała emocje wszystkich zainteresowanych. Jednak istota, której nikt nie przyznaje prawa do uczuć, też ma swoje pragnienia.