Szczepienia COVID-19 w naszej Gminie

Na terenie naszej Gminy szczepienia przeciwko COVID-19 odbywają się w następujących placówkach:

 • Centrum Medyczne MED-LUX, ul. Rynkowa 63, Przeźmierowo,
 • Poradnia Specjalistyczna BO.Medica, ul. Rynkowa 18, Przeźmierowo,
 • Punkt szczepień MEDIKOR, Ośrodek Zdrowia, ul. Sportowa 1, Tarnowo Podgórne.

Nadal czekamy na zgodę NFZ na utworzenie punktu w Tarnowskich Termach (w ramach projektu Metropolii Poznań, by utworzyć jeden dodatkowy punkt w każdej gminie). Uwaga – Gmina nie ma żadnego wpływu na decyzję placówki o zgłoszeniu się do Narodowego Programu Szczepień ani na zgodę NFZ na uruchomienie punktu szczepień).

Obecnie trwają szczepienia grupy 0, która obejmuje pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących indywidualną praktykę), pracowników domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków. Z naszych informacji wynika, że niemal wszyscy pracownicy OPS i pracownicy służby zdrowia z placówek na terenie Gminy przyjęli już pierwsze dawki.

15 stycznia uruchomione zostały zapisy dla osób powyżej 80. roku życia, 22 stycznia rozpoczną się zapisy osób w wieku powyżej 70. roku życia. W kolejnych tygodniach powinna być uruchomiona rejestracja kolejnych grup wiekowych.

E-skierowania będą wystawiane automatycznie dla kolejnych roczników. Potem każdy, kto chce się zaszczepić, musi się zarejestrować w wybranym przez siebie punkcie (nie obowiązuje rejonizacja, mapa wszystkich punktów szczepień jest dostępna na gov.pl/szczepimysie) – można to zrobić następująco:

 • poprzez ogólnopolską całodobową infolinię 989,
 • online Internetowe konto Pacjenta,
 • w punkcie szczepień.

Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
Nasze punkty szczepień przyjmują wstępne zgłoszenia od osób, które chcą się tam zaszczepić. U nas można skorzystać z następujących możliwości:

 • MED-LUX: formularz zgłoszeniowy na med-lux.pl lub tel. 61 8163 900
 • BO.Medica: mail zdrowie@bomedica.com.pl lub SMS 782 108 108,
 • MEDIKOR – specjalna zakładka na www.medikor.eu, mail szczepieniatarnowo@medikor.eu lub tel. 512 987 874.

W treści maila trzeba podać imię, nazwisko, PESEL, kontaktowy nr telefonu.

Niestety dużą barierą dla płynności procesu szczepień jest liczba dawek szczepionki jaką otrzyma każdy z punktów – to TYLKO 30 dawek na tydzień. To oznacza, że nasze punkty mogą łącznie zaszczepić jedynie 90 osób w ciągu tygodnia. Tymczasem na dzisiaj w naszej gminie w poszczególnych przedziałach wiekowych mamy następującą liczbę osób:

 • powyżej 80 lat: 852 osoby,
 • 70 – 80 lat: 1 833 osoby,
 • 60 – 70 lat: 3 144 osoby.

Oznacza to, że proces szczepienia poszczególnych grup wiekowych na pewno zajmie sporo czasu. Dlatego mam nadzieję, że po wyszczepieniu grupy 0 do naszych punktów trafiać będzie więcej dawek.
W ostatnich dniach wojewodowie nałożyli na samorządy obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu na szczepienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Dlatego uruchomiliśmy  specjalną infolinię nr 508 559 467, pracującą w godzinach pracy Urzędu (poniedziałek 8.30 – 18.00, wtorek – czwartek 7.30 – 15.30, piątek 7.30 – 14.00) dla osób potrzebujących takiego przewozu (uwaga: przy zgłaszaniu potrzeby transportu niezbędne będzie podanie dnia i godziny oraz wskazanie punktu szczepienia).
Proszę o śledzenie informacji na stronie Narodowego Programu Szczepień gov.pl/szczepimysie oraz stronach podmiotów szczepiących na terenie naszej Gminy: med-lux.pl, medikor.eu oraz bomedica.com.pl

Bądźmy odpowiedzialni, zaszczepmy się – dla naszego wspólnego zdrowia!

Ewa Noszczyńska-Szkurat
Gminny Koordynator ds. szczepień