Obchody Święta Niepodległości w Gminie Tarnowo Podgórne

Świętowaliśmy godnie, chociaż inaczej

Pandemia nie przeszkodziła w świętowaniu Święta Niepodległości w Gminie Tarnowo Podgórne, chociaż zmieniła się jego formuła.

– Świętowanie rozpoczęliśmy dzień wcześniej, zapraszając uczniów naszych szkół do akcji „Wszyscy w bieli i czerwieni” – przedstawia pomysł Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka. – Korzystając z tego, że wszyscy spotykają się na platformach edukacyjnych, poprosiliśmy o pokazanie barw narodowych. Do akcji włączyły się przedszkolaki. Klasy i grupy przysłały nam swoje zdjęcia, z których na naszej stronie utworzyliśmy biało-czerwoną galerię.

11 listopada inaugurująca obchody msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiana w kościele parafialnym w Tarnowie Podgórnym, była transmitowana online. Potem przy pomniku w parku J. Wojkiewicza Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Julian Kiełczewski i I Zastępca Wójta Ewa Noszczyńska-Szkurat złożyli kwiaty i zapalili znicze. Oprawę tej uroczystości zapewnili harcerze ZHR i Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Nie zabrakło świętowania w sportowym stylu. Na spontanicznym morsowaniu spotkali się miłośnicy zimnej wody. Do Jeziora Lusowskiego weszli trzymając akcenty biało-czerwone. Z kolei biegacze i miłośnicy kijków zaliczyli niepodległościowe kilometry.

– Do końca mieliśmy nadzieję, że wszyscy się spotkamy na linii startu Biegu i Marszu Niepodległości w Baranowie. Niestety musieliśmy podjąć decyzję o przeprowadzeniu tegorocznej edycji wirtualnie – napisali w mediach społecznościowych organizatorzy ze stowarzyszenia Tarnowo Podgórne Biega. – Zaprosiliśmy zawodników do tego, by pobiegli sami, a nam przesłali ślad GPS lub zdjęcie aplikacji z pokonaną trasą. Oczywiście przygotowane pakiety sportowe i pamiątkowe medale można było odebrać przed Biegiem i Marszem.

W wirtualnym biegu udział wzięła silna reprezentacja (26 osób) Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON, która przy zachowaniu obostrzeń pokonała 6 kilometrów.

W przestrzeni publicznej można było zauważyć wiele biało-czerwonych akcentów. Na balkonie Pałacu Jankowice zawieszony został ogromny kotylion. Ponieważ park jest otwarty dla zwiedzających, to każdy z gości może zrobić sobie zdjęcie z kotylionem w tle i wstawić je na stronę Pałacu w mediach społecznościowych.

Również w sieci odbyła się premiera niepodległościowego koncertu „Patriotycznie i ludowo” w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”. Młodzi tancerze zaprezentowali pieśni patriotyczne i tańce narodowe, wzbogacone o dźwięki dzwonków nawołujące wspomnienie jesiennego deszczu.

– Dziękuję wszystkim, którzy wirtualnie bądź realnie uczestniczyli w wydarzeniach upamiętniających odzyskanie niepodległości – podsumował obchody Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka. – Cieszę się, że tak wielu mieszkańców wywiesiło biało-czerwone flagi.

Linki do relacji w mediach społecznościowych: