grafika z tekstem spotkanie z ministrem pawłem szefernakerem

Spotkanie z Ministrem Pawłem Szefernakerem

6 grudnia odbyło się w formie zdalnej spotkanie z Sekretarzem Stanu Pawłem Szefernakerem  z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pan Minister zaprosił na spotkanie Henryka Muchę – Prezesa Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. oraz Łukasza Jagiełłowicza – Dyrektora Departamentu Regulacji i Spraw Międzynarodowych PGNiG SA.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Burmistrza Karlina Waldemara Miśko – koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego. Ze strony Komitetu w spotkaniu uczestniczyli również koordynator krajowy, Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka i koordynatorzy regionalni: Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc i Burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała.

– Przedstawiliśmy nasze stanowisko w sprawie drastycznych podwyżek cen gazu – powiedział Wójt Tadeusz Czajka. – Ponownie zwróciliśmy uwagę, że mieszkańcy, którzy są klientami spółek G.EN GAZ Energia i ANCO, płacą co najmniej dwukrotnie więcej niż ich sąsiedzi, którzy są klientami PGNiG.

Samorządowcy zgodzili się, że procedowana ustawa, zmieniająca Prawo Energetyczne, może złagodzić skutki drastycznych podwyżek, pod warunkiem, że spółka dostarczająca gaz z tej nowelizacji skorzysta. Jednocześnie zwracali uwagę, że będzie to jedynie rozciągnięcie skutków podwyżek w dłuższej perspektywie czasu, a nie ich zmniejszenie. Przypominali wielokrotnie, że mieszkańcy dotknięci drastycznymi podwyżkami nie mają możliwości zmiany dostawcy gazu, co uniemożliwia im skorzystanie z ofert innych spółek gazowych.

Zamykając spotkanie Minister Paweł Szefernaker podziękował uczestnikom za dyskusję i zadeklarował możliwość organizowania podobnych rozmów w przyszłości.

Spotkanie trwało 60 min.