Samorządowo-biznesowe odkodowywanie

20 kwietnia w Hotelu 500 Tarnowo Podgórne odbyła się VIII edycja konferencji Odkodowany Biznes Odkodowany Samorząd. Udział w tym wydarzeniu wzięli samorządowcy i przedsiębiorcy z całej Polski. Organizatorami byli: Gmina Tarnowo Podgórne, Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Koalicja Samorządowa OK Samorząd.

Wykład otwarcia wygłosił prof. Marek Migalski – politolog, były europoseł, publicysta i komentator polityczny, autor kilkudziesięciu książek i artykułów naukowych. Przedstawił swoją ocenę sytuacji Polski przed wyborami, omówił możliwe scenariusze, w tym potencjalne sojusze i kampanie wyborcze, a także ich możliwy wpływ na wyniki wyborcze. Odpowiadał też na liczne pytania zadawane przez uczestników konferencji. 

Po przerwie rozpoczęły się dyskusje panelowe. Pierwsza poświęcona była wpływowi konfliktu zbrojnego w Ukrainie na kondycję polskich samorządów i przedsiębiorców. Dyskusję poprowadził Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina Witold Horowski, a swoimi spostrzeżeniami podzielili się: Wójt Baranowa Bogumiła Lewandowska-Siwek, Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, Dyrektor Zarządzający Democo Jacek Goroński oraz Prezes Zarządu Curtis Health Caps Paweł Tomczak.

W drugim panelu rozmawiano na temat skutecznego zarządzania w trudnych czasach na poziomie samorządu i przedsiębiorstwa. Prowadząca go Magdalena Robaszkiewicz z Consulting Coaching Business rozmawiała z Burmistrz Mielna Olgą Roszak-Pezałą, Burmistrzem Kluczborka Jarosławem Kielarem, Prezesem Zarządu Grupy Ster Maciejem Szymańskim i Dyrektorem Generalnym Kimball Electronics Poland Bartoszem Błaszkowskim.

Praktycznemu wykorzystaniu wiedzy z wykładów poświęcone były warsztaty dla uczestników. Jedna grupa rozmawiała o tym, jak poprowadzić dobrą, owocną integrację i mądrze udzielać wsparcia?

Tu prowadzącymi były Iwona Stasiak i Olga Hryhorasz ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina. Druga grupa, pod okiem Magdaleny Robaszkiewicz, zgłębiała wiedzę na temat skutecznego zarządzania w trudnych czasach.

Ostatnim, ale mocnym punktem konferencji była debata samorządowa na temat przyszłości samorządu terytorialnego w kontekście wyników wyborów parlamentarnych. Poprowadził Janusz Król,  redaktor naczelny Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA. W debacie uczestniczyli Senator RP Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Rozmawiano o tym, jaka przyszłość rysuje się przed samorządami po wyborach, o samorządowych oczekiwaniach, nadziejach i obawach. Paneliści podkreślali, że przy stale ograniczanych przez rządzących kompetencjach i środkach finansowych, w warunkach wysokiej inflacji i drożyzny, samorządom coraz trudniej zaspokajać bieżące potrzeby mieszkańców, nawet te, których realizacja jest zadaniem własnym gmin. Tezy postawione przez uczestników debaty były jeszcze długo dyskutowane w kuluarach.