Ruszają szczepienia przeciwko HPV

Powiat Poznański, po raz piętnasty, podjął decyzję o realizacji „Programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”.  

W ramach programu zostaną przeprowadzone szczepienia profilaktyczne szczepionką 9-walentną GARDASIL 9, zabezpieczającą przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego, wywołanym przez typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 oraz edukacja zdrowotna.

W 2023 r. ze szczepień będą mogły skorzystać:

  • dziewczęta urodzone w 2009 – (dwie dawki szczepionki, zgodnie z zaleceniami producenta preparatu), a jeżeli liczba zgłoszonych do szczepień dziewcząt będzie mniejsza niż liczba osób planowana do zaszczepienia w ramach Programu w danej gminie, możliwe będzie objęcie w tej gminie szczepieniami chłopców urodzonych w 2009 roku,
  • dziewczęta i chłopcy, którzy otrzymali jedną dawkę szczepionki 9-walentnej w ramach Programu realizowanego w 2022 roku, finansowanego z budżetu Powiatu Poznańskiego poprzez podanie drugiej dawki szczepionki, jako uzupełnienie cyklu szczepienia rozpoczętego w 2022 r., zgodnie z zaleceniami producenta preparatu,

zameldowani w gminach powiatu poznańskiego (na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/
opiekunów prawnych) oraz posiadających ich pisemną zgodę na wykonanie szczepienia.

Na terenie wszystkich gmin powiatu poznańskiego odbędą się spotkania edukacyjne dotyczące zapobiegania nowotworom szyjki macicy i innym chorobom wywoływanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, adresowane do dziewcząt i chłopców urodzonych w 2009 r., ich rodziców/opiekunów prawnych oraz innych mieszkańców powiatu poznańskiego.

ZAPISY NA SZCZEPIENIA DZIECI URODZONYCH W 2009 r.

OD 11 MAJA

  • pod numerami telefonów: 573 149 181 oraz 789 901 542

lub

lub

  • osobiście w siedzibie przychodni Edictum Plus (Poznań, ul. Mickiewicza 31, pokój 120, pon. – pt., w godz. 9:00 – 15:00)

Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek, o możliwości skorzystania ze szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Dodatkowo, w sytuacji gdy będą jeszcze wolne miejsca na liście do szczepień dla danej gminy, będzie możliwość zarejestrowania dziecka podczas spotkania edukacyjnego odbywającego się w gminie.

Przewidywany harmonogram szczepień:

  • I dawka maj – czerwiec 2023 r.
  • II dawka październik – listopad 2023 r.

Przewidywany termin spotkań edukacyjnych: 15-26.05.2023 r.

Informujemy, że realizator Programu tj. przychodnia Edictum Plus jest w trakcie ustalania harmonogramu spotkań edukacyjnych oraz szczepień, który zostanie opublikowany wkrótce
(w harmonogramie zostanie określone miejsce i termin realizacji szczepień oraz spotkań edukacyjnych dla mieszkańców poszczególnych gmin powiatu poznańskiego).

SZCZEPIENIA UZUPEŁNIAJĄCE:

Młodzież, która rozpoczęła szczepienia w ramach powiatowego „Programu polityki zdrowotnej
w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV”
  realizowanego w 2022 r. może zgłaszać się na szczepienie uzupełniające (druga dawka), od 11 maja br., w podanych poniżej terminach, bez wcześniejszej rejestracji:

  • we wtorki: w godzinach od 16:00 do 18:00,
  • w czwartki: w godzinach od 15:00 do 17:00.

Miejsce szczepienia: Przychodnia Edictum PLUSPoznań, ul. Adama Mickiewicza 31, gabinet nr 100 (1 piętro).

Warunkiem skorzystania ze szczepień uzupełniających w roku 2023 jest zachowanie wymaganych odstępów między pierwszą a drugą  dawką szczepionki. Zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, drugą dawkę szczepionki należy podać pomiędzy 5 a 13 miesiącem po podaniu pierwszej dawki.

W przypadku wątpliwości dotyczących uprawnień do szczepień uzupełniających należy kontaktować się z Wykonawcą Programu, pod numerem tel.: 573 149 181, 789 901 542.

„Program polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)” finansowany jest ze środków budżetowych Powiatu Poznańskiego.