Rusza finał Teatru w Każdej Wiosce w Gminie Tarnowo Podgórne

„Świat nie jest taki zły” to tegoroczne hasło finału projektu Teatru w Każdej Wiosce. W prezentowanych spektaklach będziemy poszukiwać tego, co nadaje sens życiu, skupiając się na pozytywnych wartościach – takich, jak przyjaźń,  troska o siebie i najbliższych, wzajemne relacje w rodzinie. Będziemy zaglądać w głąb siebie, przyglądać się naszym lękom i poszukiwać odwagi do bycia sobą bez względu na ocenę innych. Nie pominiemy też „braci mniejszych”, którzy obdarzają nas bezgraniczną miłością i zaufaniem, a których los leży całkowicie w naszych rękach. Od naszej wrażliwości i odpowiedzialności zależy czy będziemy umieli z takiego daru skorzystać i czy potrafimy dać coś w zamian. W tegorocznych spektaklach pokażemy, że dobro istnieje, tylko czasem trzeba je odnaleźć.

Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w CK Przeźmierowo, w dniach 19-21.04. Wstęp na każdy ze spektakli jest WOLNY. Widzowie będą mogli skorzystać również z oferty punktu gastronomicznego (płatność tylko gotówką).

Poznajcie szczegółowy program:

PIĄTEK godz. 18:00

GRUPA TEATRALNA Z  LUSÓWKA „CIENIE”
Scenariusz: Adrianna Mańczak-Rogoża, Szymon Bojdo i zespół
Reżyseria: Adrianna Mańczak-Rogoża
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Natalia Krynicka i zespół
Muzyka: Paweł Rogoża
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Spektakl zrodził się z potrzeby odpowiedzi na pytanie, co niepokoi współczesną młodzież. Co rzuca cień na jej rzeczywistość? Jak poradzić sobie, gdy jest ona zanadto przytłaczająca? To spektakl dla młodzieży i dla dorosłych, którzy chcą zajrzeć za drzwi często zamkniętego pokoju nastolatka. Warstwę literacką scenariusza tworzą monologi uczestników grupy teatralnej oraz fragment poematu Spadanie… Tadeusza Różewicza. Warstwa wizualna utkana jest z ich wyobraźni, próbującej uchwycić niełatwe doświadczenie współczesności.

GRUPA TEATRALNA Z TARNOWA PODGÓRNEGO „REKIN. KOMEDIA ROMANTYCZNA”
Scenariusz: Na podstawie tekstu Maliny Prześlugi „Rekin. Komedia romantyczna” Reżyseria: Anna Dzięcioł
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Paweł Rogoża

Rekin, Legendarny Łowca, decyduje się na opuszczenie głębin oceanu, ponieważ jego największym marzeniem jest kariera amanta filmowego. Nieoczekiwanie w życiu naszego bohatera, dostrzegającego jedynie swój czubek nosa, pojawia się Berta – nieurodziwa Płaszczka oraz inne Wodne Zwierzęta, które próbują z ogromną determinacją zawalczyć o tytuł najbrzydszego stworzenia na świecie. Podążając za akcją sztuki, rodzi się głębsze pytanie, czy spektakl jest tylko o życiu Wodnych Stworzeń? Czy może o miłości, przyjaźni lub kompleksach? Jedno jest pewne, to  komedia pełna zabawnych postaci i dobrego humoru, który ostatecznie pokazuje nam, że warto mieć dystans do siebie i innych, że warto budować wewnętrzną odporność na krytykę, ocenę i porównania. 

GRUPA TEATRALNA Z  KOKOSZCZYNA „NIESKOMPLIKOWANE”
Scenariusz: Grupa teatralna z Kokoszczyna
Reżyseria: Maciej Woźniak
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Ewa Wytykowska
Muzyka: Paweł Rogoża

To spektakl opowiadający o relacjach oraz o tym z czym musimy się mierzyć wchodząc w nie. W sposób momentami zabawny (według nas), a czasem bardziej poważny prezentujemy historie zapewne znaną, lecz opowiedzianą po naszemu. Przecież jedynym co nas ogranicza jest wyobraźnia.

SOBOTA godz. 11:00

GRUPA TEATRALNA Z  LUSOWA „MAŁY KSIĄŻĘ”
Scenariusz: Mariola RylKrystianowska na podstawie „Małego Księcia” A. Saint-Exupery’ego Reżyseria: Mariola Ryl-Krystianowska
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Paweł Rogoża
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Wraz z Małym Księciem wyruszymy na wędrówkę podczas której spotkamy dorosłych: inteligentnych, poważnych, mądrych, ale też poświęcających zbyt wiele uwagi rzeczom materialnym, ślepo wykonywujących polecenia zwierzchników lub łatwo ulegającym własnym słabościom. Czy to jest świat do którego chcemy należeć? Wraz z głównym bohaterem, będziemy poszukiwać wartości, które nadają życiu sens i piękno. Być może zrozumiemy co to znaczy, że „dobrze widzi się tylko sercem”, a „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” i jak ważna jest przyjaźń.

GRUPA TEATRALNA Z  JANKOWIC „BAJKA O PSIE, KTÓRY ZERWAŁ SIĘ Z ŁAŃCUCHA”
Scenariusz: Na podstawie sztuki „Bajka o psie, który zerwał się z łańcucha” Piotra Rowickiego
Reżyseria: Weronika Janiak
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Jarek Krawczyk
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Co byś zrobił, gdybyś niespodziewanie mógł? Mógł dalej, więcej, po swojemu. Mógł wszystko. A teraz tak na poważnie: ile jest rzeczy, które robić możesz i nawet chcesz, ale jednak ich nie robisz? Kiedy będzie odpowiedni moment? A co jeśli jutro zdarzy się coś, co sprawi, że już nigdy móc nie będziesz? W naszej bajce najlepszy przyjaciel człowieka, pies, odkrywać będzie, jaki jest świat oraz czym tak właściwie jest wolność.

GRUPA TEATRALNA Z  SADÓW „JAK SMUTEK ZE ZGRYZOTĄ PO ŚWIECIE WĘDROWAŁ” Scenariusz: Na podstawie sztuki „Jak Smutek ze Zgryzotą po świecie wędrował” Doroty Dankowskiej
Reżyseria: Patrycja Kasperczak-Janas
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Paweł Rogoża
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Czasami smutek i zgryzota dopadają każdego z nas. Próbujemy z nimi walczyć. Tłumaczymy wykorzystując mądrość, odsuwamy od siebie. Bagatelizujemy. Staramy się być prawi, żeby te dwie emocje nas nie dopadły. Ale smutek i zgryzota są elementami życia, podobnie, jak dobroć. Czysta szlachetna dobroć, która jest w każdym z nas.

SOBOTA godz. 16:00

GRUPA TEATRALNA Z  WYSOGOTOWA „ROSZPUNKA HISTORIA INNA, A JEDNAK TA”
Scenariusz: „Roszpunka …” – Izabela Buksa. „Sama” – Nina Habryło, Izabela Buksa. Reżyseria: Izabela Buksa.
Choreografia: Beata Bąblinska
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Jarosław Krawczyk

Spektakl w spektaklu, dramat i monodram razem, a jednak osobno. W każdej z historii poznajemy życie bohaterek, które pragną jedynie zrozumienia i miłości bliskich. Gdy zła czarownica uwiedzie Roszpunkę swoimi czarami, na pomoc ruszą jej mieszkańcy. A kto pomoże zrozumieć świat drugiej bohaterce ? Czy „SAMA’’ osiągnie to, czego pragnie?

GRUPA TEATRALNA Z  SIEROSŁAWIA „CZTERY ŁAPY, A NA ŁAPACH PIES BEZ DOMU”
Scenariusz: Joanna Witczak
Reżyseria: Joanna Witczak
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Ewa Wytkowska 
Muzyka: Jarosław Krawczyk
Spektakl zainspirowany tekstem Jana Brzechwy „Psie Smutki”

Spektakl zainspirowany tekstem Jana Brzechwy „Psie Smutki”. W przedstawieniu wykorzystano tekst piosenki „Pies z kulawą nogą” Pawła Brylskiego. Specjalne podziękowania dla Fundacji Animal Security.  Wigilia. Niektórzy już z pełnymi brzuchami sięgają po prezenty, inni w pośpiechu lepią jeszcze pierogi. Wokół unosi się zapach choinki i pierników, panuje radosny gwar. Niestety, nie wszędzie tak jest. W schronisku porzucone psy i koty, zapomniane, niechciane, spędzają ten dzień w przygnębiających kojcach. Jest dla nich jednak jakaś nadzieja – przecież w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem! A one mają wiele historii do powiedzenia. Niekoniecznie tych przyjemnych…

GRUPA TEATRALNA Z  PRZEŹMIEROWA „JAŚ I MAŁGOSIA. BĘDZIE DOBRZE.”
Scenariusz: Grupa teatralna z Przeźmierowa
Reżyseria: Justyna Dolatowska-Wolny
Choreografia: Beata Bąblińska, Grupa teatralna z Przeźmierowa
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Paweł Rogoża
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Czy rodzeństwo z klasycznej baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia” żyło kiedyś naprawdę? Czy można je spotkać w teraźniejszym świecie? Czy las można zastąpić współczesnym, pędzącym i przebodźcowanym życiem, a słodycze używkami? Odpowiedzi na te pytania poszukuje młodzież z  TWKW w  Przeźmierowie w spektaklu „Jaś i Małgosia, będzie dobrze”.

NIEDZIELA godz. 11:00

GRUPA TEATRALNA Z  RUMIANKA „ALE FAJNIE!?”
Scenariusz: Powstał w oparciu o pomysły uczestników zajęć.
Reżyseria: Grzegorz Babicz
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Ewa Wytykowska
Muzyka: Jarek Krawczyk

W życiu często stajemy przed sytuacjami, które są dla nas nowe i których nie rozumiemy. Nie wiemy, jak się w nich zachować. Świat wydaje się groźny i nieprzyjazny. A jak jest naprawdę? Spektakl opowiada o mierzeniu się z własnymi mniejszymi i większymi lękami.

GRUPA TEATRALNA Z  BARANOWA „PODRÓŻ ZA GÓRY”
Scenariusz: Liwia Kosik
Reżyseria: Liwia Kosik
Choreografia: Liwia Kosik, Beata Bąblińska
Scenografia: Ewa Wytykowska
Muzyka: Jarek Krawczyk

Kiedy monotonia życia zaczyna przytłaczać codzienność przyjaciół, pojawia się legenda. Pod jej wpływem, czwórka przyjaciół ucieka z wioski w poszukiwaniu świata za górami. Kogo spotkają? Czy podołają przygodom, które na nich czekają? Co jest za górami? Jak to wpłynie na ich życie? Odpowiedzi na te pytania w spektaklu.

GRUPA TEATRALNA Z  BATOROWA „CO Z TĄ KSIĘŻNICZKĄ?”
Scenariusz: Michał Kokorzycki
Reżyseria: Michał Kokorzycki
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Natalia Krynicka
Muzyka: Jarek Krawczyk
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Wszyscy lubimy historie o księżniczkach. Słuchając tych subtelnych opowieści, zastanawiamy się często, jak to by było, gdybyśmy mogli żyć w baśniowym świecie i spełniać swoje zachcianki. Czasem też wydaje się nam, że sami jesteśmy księżniczkami i zaczynamy zachowywać się, jak one. Z takiej roli bardzo trudno wyjść i o tym właśnie chcemy opowiedzieć. I to wcale nie w subtelny sposób.

GRUPA TEATRALNA Z  CERADZA KOŚCIELNEGO „AJ FON”
Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Alicja Piasecka
Choreografia: Beata Bąblińska
Scenografia: Ewa Wytykowska
Muzyka: Paweł Rogoża
Opieka wokalna: Adrianna Mańczak-Rogoża

Aj fon – ja i telefon. Spektakl napisany przez zespół, o tym czym są dla niego telefony. Czy jest miejsce w grupie dla osoby, która nie ma smartfona? Czy jest coś ważniejszego niż obserwujący na mediach społecznościowych? Spektakl dla każdego kto szuka refleksji na temat „siedzenia w telefonie”.