Powstanie Wielkopolskie po raz pierwszy świętem wszystkich Polaków!

W tym roku kolejna, 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy będziemy mogli świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego! W listopadzie Prezydent RP Andrzej Duda w Poznaniu podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.Choć święto po raz pierwszy będzie miało charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie pozostaje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Samorząd od lat jest organizatorem grudniowych uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – ich współorganizatorem – niezmiennie dokłada starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków.

Jak będziemy świętować w Gminie Tarnowo Podgórne?

Podświetlimy budynek Urzędu Gminy

Od 27 do 29 grudnia budynek A Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne będzie podświetlony na kolor czerwony z akcentem związanym z Powstaniem Wielkopolskim. Iluminacja uruchomiona zostanie codziennie w godzinach 15:00 – 22:00.

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Już niebawem, 27 grudnia 2021 roku, obchodzić będziemy 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku ranga tego wydarzenia zostanie dodatkowo podniesiona faktem, że po raz pierwszy obchodzić będziemy z tej okazji Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – święto ustanowione zaledwie kilka tygodni temu.

O tym jak niezwykle ważny dla Wielkopolan to dzień, nie musimy chyba wspominać. Warto uczcić Bohaterów tamtych wydarzeń – wspomnieć o tych, którzy w grudniu 1918 roku chwycili za broń i wywalczyli wolność i niepodległość dla Wielkopolski.

By wspólnie świętować 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zachęcamy wszystkich do wywieszenia biało czerwonych flag. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy takich flag nie posiadają, do Muzeum w Lusowie. Od najbliższego czwartku (16 grudnia flagi – do wyczerpania zapasów będzie można odbierać w naszym Muzeum w godzinach otwarcia (wtorek – sobota, godziny 9:00-15:00)

Wywieśmy je dumnie w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednocześnie informujemy, że w dniach 27-29 grudnia 2021, Muzeum będzie dostępne dla wszystkich chętnych. Wstęp w tych dniach będzie wolny.

103 kilometry dla Generała

Z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wystartuje III edycja Biegu dla generała, organizowanego przez Towarzystwo Pamięci Gen. J. D. Muśnickiego. Grupę biegaczy poprowadzi mieszkanka naszej Gminy, multimaratonka Jola Witczak.

Trasa Biegu będzie liczyć 103 km (bo to 103. rocznica). Biegacze wystartują 27 grudnia o 18.00 z Łupnic i poprowadzi przez Wolsztyn, Nowy Tomyśl, Wąsowo i Duszniki. Na mecie w Lusowie biegacze będą 28 grudnia ok. 18.00. Bieg odbywa się w warunkach pandemii, biegnie ograniczona liczba osób. Jeżeli zobaczą Państwo ich na trasie, to prosimy o gorący doping!

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Tarnowo Podgórne.

Gminne obchody w Lusowie

Gmina Tarnowo Podgórne oraz Towarzystwo Pamięci Gen. J. D. Muśnickiego w Lusowie zapraszają na gminne obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. O godz. 11:00 rozpocznie się msza św. w kościele w Lusowie. Po mszy św. nastąpi przejście na lusowski cmentarz i obchody przy grobowcu gen. J. D. Muśnickiego.

Jak dołączyć do ogólnopolskiego świętowania?

„Wygraj” Powstanie

To kreatywne wyzwanie dla osób uzdolnionych muzycznie, muzyków amatorów i muzyków zawodowych. Zapraszamy muzyków z całej Polski do wirtualnego odegrania fragmentu utworu I. J. Paderewskiego – „Fantazja polska gis-moll” według własnej aranżacji. Dozwolone są wszelkie instrumenty oraz style muzyczne, w które można wkomponować dzieło mistrza. Więcej informacji: https://27grudnia.pl/program-obchodow/wygraj-powstanie/4839

1918 na co dzień

Propozycja dla lubiących aktywne świętowanie, w rozumieniu nie tylko sportowym. Zadanie będzie polegało na pokazaniu swojej dowolnej aktywności związanej z liczbą 1918. Może to być aktywność fizyczna, umysłowa, kulinarna, społeczna, sąsiedzka, kulturalna, rodzinna…i każda, którą podsunie nam nasza kreatywność. Więcej informacji: https://27grudnia.pl/program-obchodow/1918-na-co-dzien/4837

Podziel się wystawą – akcja skierowana do szkół i przedszkoli

W ramach akcji zachęcamy przedszkola i szkoły w Wielkopolsce do dzielenia się stworzonymi gazetkami ściennymi, aranżacjami z prac plastycznych na temat świętowania 27 grudnia. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone! Bądźcie z Nami, Świętujmy Razem!!!  Więcej informacji: https://27grudnia.pl/program-obchodow/podziel-sie-wystawa/4831

Wszystkie aktualne informacje znajdziecie Państwo na facebooku organizatorów oraz na stronie internetowej.