Policja apeluje: Nie daj się oszukać!

Posterunek Policji w Przeźmierowie apeluje:

Coraz częściej słyszymy o różnego rodzaju oszustwach np. na policjanta CBŚ, pracownika banku, poczty, energetyki oraz oszustwach internetowych. Zakupy za pośrednictwem Internetu rozwijają się bardzo dynamicznie, i coraz więcej osób korzysta z tej formy, bo to i szybko i wygodne, ale… nie zawsze bezpieczne. Niestety to również pole do działania dla oszustów tzw. cyberprzestępców, którzy za pośrednictwem ofert kupna-sprzedaży działają na emocjach i wyłudzają pieniądze.

Aby się chronić się przed oszustami należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa i przede wszystkim ograniczyć zaufanie. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona danych. Nigdy żadna firma, żaden bank, ani poczta, ani policja nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, w tym konto bankowe, ani i do serwisów społecznościowych czy aplikacji. Dlatego: nigdy i nikomu nie przekazuj danych do logowania na konto!

Oszuści podszywają się też pod popularne serwisy bądź firmy kurierskie i wysyłają fałszywe maile. Znajdziemy w nich informacje o konieczności uregulowania zaległości (często niewysokich), bo inaczej nasz dostęp do serwisu zostanie zablokowany. Zdarzają się informacje o braku możliwości odnalezienia naszego adresu, przez co nie można dostarczyć przesyłki. W takich i podobnych przypadkach nie wolno wchodzić w żaden z dołączonych linków, bo często przekierują one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną dane dostępowe. Dlatego: nie klikaj w nieznane linki! nie loguj się na strony, których nie jesteś pewien!

Oszustów możemy również spotkać na portalach aukcyjnych, gdzie zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę. Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego. Dlatego: zachowaj czujność w przypadku atrakcyjnych ofert kupna-sprzedaży.

Pamiętaj:

  • nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać danych dostępowych do banku lub żadnego serwisu,
  • nigdy nikomu nie przekazuj naszych danych służących do logowania do żadnego serwisu,
  • weryfikuj nietypowe maile poprzez np. infolinię danej firmy, nie stosuj do tego danych kontaktowych podanych w mailu lub w rozmowie telefonicznej – samodzielnie wyszukaj w sieci!
  • staraj się korzystać ze sprawdzonych stron,
  • zawsze sprawdzaj możliwe metody płatności i dane kontaktowe sprzedawcy,
  • unikaj płatności z góry bądź dokonuj jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach!
  • sprawdzaj opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie.