Na zdjęciu przedstawiciele wojska, przewodnicząca Rady Gminy Tarnowo Podgórne oraz Wójt Gminy Tarnowo Podgórne podczas uroczystości na cmentarzu w Lusowie.

Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej i palmirskiej: Uroczystości w Lusowie

W Lusowie odbyły się dziś uroczystości poświęcone pamięci ofiar zbrodni w Katyniu i Palmirach. W Lusowie szczególnie upamiętniono córki generała Józefa Dowbor Muśnickiego: Janinę Lewandowską i Agnieszkę Dowbor Muśnicką.

Uroczystości w Lusowie związane były z 81. rocznicą śmierci porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, która była pilotem i radiotelegrafistką. Jedyną znaną historykom kobietą, która została zamordowana w Katyniu. Z kolei jej siostra, Agnieszka Dowbor Muśnicka, w czasie okupacji działała w Organizacji Wojskowej „Wilki”. Po zdekonspirowaniu przez Niemców była przetrzymywana na Pawiaku, a następnie wśród 1700 innych przedstawicieli polskiej inteligencji została zamordowana we wsi Palmiry.

Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbor Muśnickiego, a udział w nich wziął Wójt Tadeusz Czajka oraz Przewodnicząca Rady Gminy Tarnowo Podgórne Krystyna Semba.