zdjęcie paczek z podpisami pod protestem

Nie zgadzamy się na takie podwyżki!

19 października w Tarnowie Podgórnym spotkali się włodarze z blisko 40 gmin z 5 województw oraz 2 starostów (powiaty: pucki i milicki). Celem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii działania protestu wobec drastycznych podwyżek cen gazu, jakie dotknęły mieszkańców.

W spotkaniu uczestniczył także Członek Zarządu G.EN GAZ ENERGIA Ireneusz Sawicki, a także posłowie Waldy Dzikowski i Jakub Rutnicki. Obrady były transmitowane na żywo, a na sali były obecne najważniejsze redakcje ogólnopolskie i lokalne.

Zjazd miał być okazją do uzyskania wyczerpujących wyjaśnień od Spółki G.EN GAZ ENERGIA na temat przyczyn tak drastycznej podwyżki cen gazu oraz przedstawienia kroków jakie firma dotychczas podjęła, by te ceny obniżyć. Niestety w opinii samorządowców tłumaczenia Spółki nie były zadowalające. Dlatego zostały przygotowane wystąpienia do rządowych instytucji i urzędów: Urzędu  Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Podpisali je wszyscy obecni na sali włodarze.

Głos zabrali również parlamentarzyści – Posłowie na Sejm Waldy Dzikowski i Jakub Rutnicki, którzy zadeklarowali wsparcie dla protestujących.

Uczestnicy Zjazdu powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu. Do jego prezydium wybrano:

 • Koordynator krajowy – Tadeusz Czajka, Wójt Tarnowa Podgórnego
 • Koordynatorzy regionalni:
  • Jarosław Białk, Starosta Pucki (woj. pomorskie),
  • Paweł Czuliński, Burmistrz Twardogóry (woj. dolnośląskie),
  • Waldemar Miśko, Burmistrz Karlina (woj. zachodniopomorskie)
  • Dariusz Strugała, Burmistrz Jaraczewa (woj. wielkopolski – część wschodnia)
  • Tomasz Szulc  Burmistrz Opalenicy (woj. kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie – cz. zachodnia)

Teraz podpisane wystąpienia zostaną wysłane do odpowiednich Urzędów. Do wystąpień zostaną załączone kopie list z podpisami mieszkańców – swój sprzeciw wobec tak drastycznych podwyżek cen wyraziło blisko 20 tys. osób.  – Czekamy również na szczegóły zaproszenia na posiedzenie sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, jakie złożył nam Poseł Jakub Rutnicki – powiedział Wójt Tadeusz Czajka. – Będziemy rozmawiać z każdym, kto pomoże naszym mieszkańcom. Jesteśmy gotowi także do tego, by zorganizować protest w Warszawie.

Przebieg Zjazdu można było śledzić na żywo w internecie – materiał jest dostępny na kanale YouTube Tarnowo Podgórne.

W mediach zobaczyć można relację z konferencji prasowej po zjeździe.

Pliki do pobrania:

Wystąpienie do Urzędów – wersja dostępna

Wystąpienie do Urzędu Regulacji Energetyki (skan z podpisami)

Wystąpienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (skan z podpisami)

Wystąpienie do Ministerstwa Aktywów Państwowych (skan z podpisami)

Wystąpienie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (skan z podpisami)