Nie daj szansy złodziejowi: Oznacz swój rower

Gmina Tarnowo Podgórne wspólnie z Komisariatem Policji w Tarnowie Podgórnym zapraszają do udziału w akcji znakowania rowerów. Oznakowanie roweru nie jest metodą zapobiegania kradzieży. Jest nią raczej nasza czujność i stosowanie właściwych zabezpieczeń. Policyjny „stempel” na rowerze pomaga jednak w przypadku, gdy rower nam już zniknie. Policja łatwo może zidentyfikować właściciela jednośladu.

Informację o znakowanym rowerze policjanci wprowadzają do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone są dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu. Policja znakuje ramę roweru.

Kiedy można oznakować rower w Gminie Tarnowo Podgórne?

Akcja znakowania jednośladów odbędzie się 16 września w godz. 10:00 – 13:00 w Komisariacie Policji w Tarnowie Podgórnym. Bezpośrednio przed znakowaniem, w celu wygenerowania niepowtarzalnego kodu, będziemy poproszeni o wypełnienie elektronicznego formularza. Potem na rowerze grawerowane są znaki a sam rower zostaje wpisany do bazy danych. Podczas grawerowania musimy okazać dokument tożsamości właściciela oraz dowód zakupu roweru (paragon, faktura, umowa kupna-sprzedaży). Honorowane jest także ustne oświadczenie właściciela.

Jak uchronić rower przed kradzieżą?

Oto kilka policyjnych propozycji dotyczących zabezpieczenia swojego jednośladu:

  • nie zostawiajmy roweru nie zabezpieczonego w miejscach publicznych np. przed sklepem,
  • zaopatrzmy się w solidne zabezpieczenie,
  • nie zostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet gdy klatka wyposażona jest w domofon),
  • z pozostawionego roweru zdejmijmy wyposażenie dodatkowe np. licznik, lampki na baterie,
  • pozostawiajmy rower w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu,
  • znakujmy nasz rower w przypadku kradzieży łatwiej będzie go odzyskać.