Nasi laureatami Nagrody Starosty Poznańskiego

Spółka Apart, Fundacja Mój Mount Everest oraz Krystyna Semba zostali laureatami tegorocznych Nagród Starosty Poznańskiego.

Doceniamy ludzi z ponadprzeciętną inicjatywą, przedsiębiorczych, ale także cechujących się ogromną wrażliwością, otwartych, wspierających innych… – zapewniał Jan Grabkowski podczas uroczystości wręczenia nagród, która w piątkowy wieczór odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zawsze powtarzam, że powiat ma szczęście do ludzi. Dlatego też już jakiś czas temu podjąłem decyzję, aby każdego roku wyróżniać naszych mieszkańców, których praca, a także działalność społeczna czy też biznesowa może być inspiracją do lepszego życia. Odnoszę zresztą wrażenie, że dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy wokół siebie autorytetów, bo te które były, albo odeszły albo też zostały zniszczone. Ludzi pozytywnie myślących o drugim człowieku. Ludzi, którzy odrzucają język nienawiści i zamieniają go na dialog, z poszanowaniem wszystkich wartości – stwierdził starosta poznański.

Tak jak w poprzednich latach nagrody wręczono w trzech kategoriach – „przedsiębiorczość”,  „organizacje pozarządowe” oraz „inicjatywy obywatelskie”. W tej pierwszej laureatem została, działająca w gminie Suchy Las, Spółka Apart. Firma Adama i Piotra Rączyńskich prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, a także angażuje się w działalność na polach związanych z szeroko pojętą odpowiedzialnością społeczną.

Nagroda dla Fundacji Mój Mount Everest

W kategorii „organizacje pozarządowe” nagroda trafiła do Fundacji Mój Mount Everest, działającej w Gminie Tarnowo Podgórne. Fundacja realizuje projekty, które pomagają rodzinom, dzieciom, młodzieży czy też kobietom w rozwiązywaniu problemów związanych z wykluczeniem społecznym. Zachęca również społeczność lokalną do rozwoju i edukacji. Wśród jej najważniejszych zrealizowanych projektów znajdują się: „Young Power w Tarnowie Podgórnym”, „Z kobietami dla kobiet”, „Familijna Gmina czy „Mój Mount Everest”. Fundacja prowadzi również zajęcia dla rodzin z dziećmi w Wielkopolskim Klubie Rodzinnym, mieszczącym się w świetlicy wiejskiej w Kokoszczynie.

Powstał on w celu zapobiegania zagrożeniu wykluczeniem społecznym rodzin z małymi dziećmi poprzez zwiększenie dostępu do dobrej jakości usług społecznych. Organizacja w sposób modelowy pomaga rodzinom oraz upowszechnia ideę współpracy, wrażliwości społecznej oraz wsparcia psychologicznego. – To wyróżnienie traktuję jako duże poparcie dla naszych dotychczasowych działań. W tym miejscu mogę też tylko podziękować tym wszystkim, bez których niewiele byśmy zdziałali. Tym, dla których nasze projekty są ważne – stwierdziła prezes Fundacji, Marta Żak-Jędrzejewska.

Nagroda dla Krystyny Semby

Nagrodę wręczono również w kategorii „inicjatywy obywatelskie” i trafiła ona do rąk Krystyny Semby. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że laureatka oddała swoje serce Zespołowi Pieśni i Tańca Lusowiacy, który jest jedną z wizytówek gminy Tarnowo Podgórne. To właśnie dzięki niej, formacja z amatorskiego grona zapaleńców wyrosła na profesjonalną grupę artystyczną, promującą polską kulturę ludową i dbającą o zachowanie od zapomnienia polskich ludowych zwyczajów, tańców i muzyki. To właśnie dzięki jej zaangażowaniu zespół sięga po najwyższe laury na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

Krystyna Semba jest także osobą zaangażowaną w życie społeczne regionu. Jako radna powiatu poznańskiego inicjowała i wspierała przedsięwzięcia na rzecz mieszkańców. Działała też w Powiatowej Społecznej Radzie do spraw Osób Niepełnosprawnych. Wrażliwa na potrzeby osób chorych i mniej zaradnych życiowo nieprzerwanie pomaga lokalnym grupom i stowarzyszeniom. – Żeby można było realizować swoje pomysły trzeba trafić na odpowiednie środowisko. I ja na takie środowisko w Gminie Tarnowo Podgórne, i w powiecie poznańskim trafiłam – podkreśliła laureatka.

Relację z wręczenia Nagród Starosty Poznańskiego można było na żywo obejrzeć w Telewizji WTK. Dla gości zebranych w Sali Ziemi przygotowano również atrakcje muzyczne. W trakcie części oficjalnej kilkakrotnie wystąpiła, grająca na skrzypcach elektrycznych, Basia Szelągiewicz. Gwiazdą wieczoru był natomiast Andrzej Piaseczny, który wraz z zespołem wykonał kilka przebojów ze swojego jakże bogatego repertuaru, takich jak choćby „Śniadanie do łóżka”. Na koniec koncertu, ten znakomity artysta otrzymał słodką niespodziankę. A to dlatego, że kilka dni temu obchodził swoje urodziny…