Najpiękniejsze charty przyjadą do Swadzimia

Przed nami wydarzenie, które zainteresuje miłośników psów (i nie tylko) – Święto Chartów, zorganizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) oddział w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Tadeusz Czajka.

Charty to jedna z grup psów rasowych zarejestrowanych FCI (Międzynarodowa Federacja Psów Rasowych). To dobrze umięśnione psy o smukłej sylwetce, długich nogach i szlachetnej długiej głowie. Historia chartów sięga zamierzchłych czasów, ich wizerunki były widoczne na mezopotamskiej ceramice pochodzącej z VI w p.n.e. To jeden z najstarszych gatunków psa, który do Europy trafił w czasach rzymskich. Przedstawiano je w pogoni za pustynnymi gazelami. Psy te – ze względu na swoją elegancję – były ozdobą dworów i pałaców. Współcześnie instynkt chartów jest zaspokajany na wyścigach torowych jak i na wyścigach na otwartej przestrzeni tzw. coursingach.

W dniach 16-17 września na terenie urokliwego Kasztanowego Pałacu w Swadzimiu odbędą się 3 ważne wystawy: Klubowa Wystawa Chartów, Krajowa Wystawa Chartów oraz Światowy Puchar Chartów (co roku odbywa się w innym kraju). Będzie można podziwiać unikatowe rasy takie jak Chart afrykański – Azawakh czy Chart arabski – Sloughi, oraz naszego rodzimego Charta polskiego, a także rasy bardziej popularne jak Whippet czy Chart afgański.

Psy będą prezentowane na siedmiu ringach w pięknej scenerii Kasztanowego Pałacu już w sobotę, 16 września, od godziny 9.00. Na wystawie będą również dostępne stoiska z rozmaitymi akcesoriami dla psów, smakołykami, karmą, smyczami, zabawkami. Na stoisku Związku Kynologicznego można będzie uzyskać informacje na temat ras psów, hodowców.

Dla najmłodszych będzie kącik dla dzieci, gdzie będzie można pomalować twarz w łapki lub namalować swojego pupila. Organizatorzy serdecznie zapraszają i dołożą wszelkich starań, by wydarzenie to było zapamiętane na długo. Do zobaczenia we wrześniu w Kasztanowym Pałacu!

Harmonogram:

sobota (16 września)

godz. 12:30 pokaz psów nieuznanych
godz. 13:00 konkurencje finałowe
godz. 14:30 wystawa krajowa
godz. 17:00 konkurencje finałowe

niedziela (17 września)

godz. 9:00 Puchar Świata
godz. 13:00 konkurencje finałowe