Nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 2025 roku

Aby pomóc rozwiać wątpliwości przygotowaliśmy Informator, który przybliży Państwu zasady rekrutacji, omówi kryteria oraz pomoże wypełnić konieczne dokumenty.

Rodzice/prawni opiekunowie dzieci już uczęszczających do przedszkola wypełniają deklarację potwierdzenia woli kontynuowania edukacji przedszkolnej na rok szkolny 2025/2026 w systemie NABÓR. Wypełnioną deklarację należy wydrukować  podpisać przez oboje rodziców i złożyć  w przedszkolu do którego uczęszcza dziecko w  terminie 10 – 14 lutego 2025 r.

Druk deklaracji dostępny będzie również w przedszkolu. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz.1082 z późniejszymi zmianami) do publicznego przedszkola przyjmowani są kandydaci zamieszkali na obszarze danej gminy, czyli mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne.

Rekrutacji dokonuje się przez stronę internetową: http://www.nabor.pcss.pl/tarnowopodgorne/

POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE

Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2025/2026 dotyczy dzieci z roczników 2019-2022. Dzieci w wieku 6 lat rocznik 2019 mogą realizować roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w  oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub w przedszkolach.

Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca jest prowadzone na wniosek rodziców/prawnych opiekunów. Wniosek o przyjęcie do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej można wypełnić w systemie NABÓR poprzez stronę internetową.

We wniosku należy wskazać placówki uszeregowane według preferencji: od najbardziej preferowanej (pierwsze miejsce) do najmniej preferowanej (trzecie miejsce). Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać przez oboje rodziców i złożyć w placówce pierwszego wyboru, wskazanej na pierwszym miejscu.

KRYTERIA USTAWOWE NABORU NA ROK SZKOLNY 2025/2026

Kryteria ustawowe –  mają jednakową wartość – 80  punktów

Lp.Kryterium ustawowePunktyDokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów
1.Wielodzietność rodziny kandydata (oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci)80Oświadczenie rodziców o wielodzietności zawierające imiona i nazwiska dzieci oraz rok ich urodzenia.
2.Niepełnosprawność kandydata801. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność,
2. Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie  równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania  osób niepełnosprawnych.
3.Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata80Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie  równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania  osób niepełnosprawnych
4.Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata80Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie  równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania  osób niepełnosprawnych
5.Niepełnosprawność  rodzeństwa kandydata801. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, 2. Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie  równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych.
6.Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie (oznacza to pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem)80Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.
7.Objęcie kandydata pieczą zastępczą80Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą z godnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Złożone oświadczenia muszą być opatrzone klauzulą o następującej treści:

„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

KRYTERIA  2-7  POTWIERDZA SIĘ ZA POMOCĄ DOKUMENTÓW SKŁADANYCH W POSTACI (do wyboru):

  1. oryginału,
    1. notarialnie poświadczonej kopii,
    1. odpisu urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76 a § 1 KPA,
    1. kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie/lub jeśli przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący (nie więcej niż 6 kryteriów, które mogą mieć różną wartość).

Ilekroć w dalszej treści  jest mowa bez bliższego określenia o przedszkolu należy przez to rozumieć także oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

Uchwałą Nr LXIV/1092/2023 Rady Gminy Tarnowo Podgórne z dnia 24 stycznia 2023 r.  określono następujące kryteria samorządowe:


KRYTERIUM/ LICZBA PUNKTÓW

Za wszystkie kryteria dodatkowe można uzyskać maksymalnie  75  punktów.

Lp.Kryterium dodatkowePunktyDokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów
1.Oboje rodzice lub rodzic samotnie wychowujący dziecko pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą działalność gospodarczą lub rolniczą  301.zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu w zakładzie pracy lub zleceniodawcy o zatrudnieniu.
2.w przypadku samozatrudnienia wydruk ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i informacji o działalności Gospodarczej, lub Krajowego Rejestru Sądowego,
3.zaświadczenie ze szkoły lub wyższej uczelni,
4.zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy o posiadaniu gospodarstwa rolnego oraz oświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego
2.Co najmniej jeden z  rodziców lub rodzic samotnie wychowujący dziecko rozliczył podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok ze wskazaniem w deklaracji podatkowej miejsca zamieszkania w gminie Tarnowo Podgórne  20kserokopia pierwszej strony zeznania podatkowego za rok 2024, PIT-36, PIT-37, PIT-28  w przypadku zeznania elektronicznego wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru ze zgodnym numerem referencyjnym
3.Kandydat, którego rodzeństwo w roku szkolnym, na który jest prowadzona rekrutacja  będzie kontynuowało edukację w danym przedszkolu110potwierdzenie dyrektora przedszkola
4.    Kandydat, którego rodzeństwo jednocześnie ubiega się o przyjęcie do tego samego przedszkola w danej rekrutacji8oświadczenie rodziców o uczestniczeniu w postępowaniu rekrutacyjnym rodzeństwa kandydata
5.Kandydat, którego rodzeństwo uczęszcza do oddziału przedszkolnego lub szkoły, w obwodzie której znajduje się przedszkole               5oświadczenie rodziców o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata  do szkoły w obwodzie której znajduje się przedszkole
6.Przedszkole znajduje się w obwodzie szkoły, w którym zamieszkuje dzieckolub przedszkole jest przedszkolem najbliższym szkole w obwodzie której zamieszkuje dziecko, a nie ma w nim przedszkola2    Oświadczenie o zamieszkiwaniu kandydata

Rodzaj wymienionych dokumentów określa Uchwała Nr LXIV/109/2023  Rady Gminy Tarnowo Podgórne z dnia 24 stycznia 2023 roku. Brak dokumentów – załączników do wybranego kryterium – eliminuje przyznanie punktów przez komisję rekrutacyjną.

Złożone oświadczenia muszą być opatrzone klauzulą o następującej treści:

„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

TERMINY  POSTEPOWANIA  REKRUTACYJNEGO OKREŚLONE  ZARZĄDZENIEM  Nr 33/2025 WÓJTA GMINY  TARNOWO PODGÓRNE Z DNIA z dnia 30 stycznia 2025 roku

Od dnia 24 lutego do dnia 7 marca 2025 r. składanie wypełnionych i podpisanych wniosków wraz z załącznikami tylko w placówce wskazanej jako pierwsza preferencja.

Dnia 24 marca 2025 r. o godz. 12.00 – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i listy kandydatów niezakwalifikowanych (lista zakwalifikowanych dzieci do postępowania rekrutacyjnego nie jest jednoznaczna z przyjęciem dziecka do placówki).

Od dnia 24 marca  do 31  marca 2025 r. pisemne potwierdzanie woli zapisu dziecka zakwalifikowanego do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przez rodziców/opiekunów prawnych.

Brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczny z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji.

Dnia 4 kwietnia  2025 r. o godz. 12.00 – ogłoszenie wyników rekrutacji – wywieszenie w placówkach list dzieci przyjętych i list dzieci nieprzyjętych do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Lista zawiera imię i nazwisko kandydata uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia do ww. placówki.

PROCEDURA ODWOŁAWCZA

W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i listy kandydatów nieprzyjętych rodzic/opiekun prawny może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata.

W terminie do 5 dni od dnia złożenia przez rodzica/prawnego opiekuna wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia komisja rekrutacyjna przygotowuje i wydaje uzasadnienie odmowy przyjęcia kandydata.

Rodzic/opiekun prawny kandydata może wnieść do dyrektora przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznego przedszkola/szkoły podstawowej, służy skarga do sądu administracyjnego.

Wskazanie rodzicom innego publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, które może przyjąć dziecko.

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkola/ oddziały przedszkolne w szkołach dysponujące wolnymi miejscami przeprowadzą rekrutację uzupełniającą. Wnioski złożone w placówkach z wolnymi miejscami podlegają procedurze rekrutacyjnej opisanej w informatorze dla rodziców dotyczącej rekrutacji na rok szkolny 2025/2026

TERMINY POSTEPOWANIA REKRUTACYJNEGO

Od dnia 19 maja do dnia 23 maja 2025 r. składanie wypełnionych i podpisanych wniosków wraz z załącznikami tylko w placówce wskazanej w pierwszej preferencji.

Druk wniosku można pobrać ze strony: http://www.nabor.pcss.pl/tarnowopodgorne/

Dnia 2 czerwca  2025 r. o godz. 12.00 – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i listy kandydatów niezakwalifikowanych (lista zakwalifikowanych dzieci do postępowania rekrutacyjnego nie jest jednoznaczna z  przyjęciem dziecka do placówki).

Od dnia 2 czerwca do dnia 6 czerwca 2025 r. pisemne potwierdzanie woli zapisu dziecka zakwalifikowanego do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przez rodziców/opiekunów prawnych. Brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczny z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji.

Dnia 10 czerwca 2025 r. o godz. 12.00 – ogłoszenie wyników – wywieszenie w  placówkach list dzieci przyjętych i list dzieci nieprzyjętych do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Lista zawiera imię i nazwisko kandydata uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia do ww. placówki.

Procedura odwoławcza

W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i listy kandydatów nieprzyjętych rodzic/opiekun prawny może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata.

W terminie do 5 dni od dnia złożenia przez rodzica/prawnego opiekuna wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia komisja rekrutacyjna przygotowuje i wydaje uzasadnienie odmowy przyjęcia kandydata.

Rodzic/opiekun prawny kandydata może wnieść do dyrektora przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznego przedszkola/szkoły podstawowej, służy skarga do sądu administracyjnego.

Centrum Usług Wspólnych Oświaty i Zarządzania Kadrami
Kontakt w sprawie naboru do przedszkoli: Agata Gidaszewska – 61 895 93 23, agata.gidaszewska@tarnowo-podgorne.pl

Do pobrania: