Łapią deszcz najlepiej: Wyniki konkursu ZŁAP DESZCZ 2021

Z każdym rokiem przyroda coraz silniej sygnalizuje nam, że nadmierne jej eksploatowanie prowadzi do bardzo złych zmian w środowisku. Chcąc spowolnić, zatrzymać, a w przyszłości odwrócić negatywne zmiany, które codziennie obserwujemy w otaczającym nas świecie, powinniśmy otoczyć ją coraz większą troską i z coraz większym poszanowaniem podchodzić do jej zasobów.

W naszej Gminie od lat prowadzimy szereg działań, które z pewnością wspierają środowisko. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy segregację śmieci i źródła (kilka lat wcześniej niż nakazał nam to ustawodawca), wybudowaliśmy zbiorniki retencyjne w Baranowie, chroniące Jezioro Kierskie, stale inwestujemy w rozwój komunikacji publicznej, wymianę autobusów na niskoemisyjne, rozwój dróg rowerowych, dofinansowujemy wymianę pieców na paliwo stałe. Prowadziliśmy również dofinansowanie budowy paneli fotowoltaicznych. Teraz śladem kilku samorządów, zachęcamy Was do zadbania w sposób dostępny dla każdego o jeden z najcenniejszych zasobów naszej planety – o wodę.

Już po raz drugi zaprosiliśmy mieszkańców do realizacji instalacji do łapania wód opadowych i następnie do wykorzystywania tego skarbu w ogrodzie, w domu czy w firmie. Do tegorocznej edycji konkursu ZŁAP DESZCZ wpłynęło dziesięć prac. Komisja konkursowa czuwająca nad organizacją konkursu, głosami internautów ogłosiła listę laureatów.

Poznajcie zwycięzców

Pierwsze miejsce zajęła Elżbieta Szczepańska z Batorowa, która pokazała sposób na wykorzystanie nieużywanego zbiornika po nieczystościach, zaadoptowanego do zbiórki wody deszczowej rynnami z dachu. Drugie miejsce otrzymał Marcin Dęga z Tarnowa Podgórnego, który samodzielnie zainstalował instalacje do zbierania deszczówki w swoim ogrodzie. Trzecie miejsce na podium zajął Mikołaj Bajer z Tarnowa Podgórnego, który jest w trakcie budowy instalacji zbierającej wodę deszczową z dachów. Kolejne miejsca w tegorocznej edycji konkursu otrzymali: Adam Skiba z Sadów, Katarzyna Pawłowska z Baranowa oraz Agata Gumna z Sierosławia. Gratulujemy!