Na zdjęciu uczestnicy posiedzenia komisji sejmowej do spraw energii

Informacja po posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii

29 listopada odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, poświęcone przedstawieniu informacji na temat drastycznych podwyżek cen gazu (o 173%) dokonanych przez spółkę G.EN GAZ Energia, dla której jedynym dostawcą gazu jest PGNiG.

Jako koordynator krajowy Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego otrzymałem zaproszenie na to posiedzenie i wziąłem w nim udział wspólnie z koordynatorami regionalnymi – Starostą Puckim Jarosławem Białkiem i Burmistrzem Opalenicy Tomaszem Szulcem, a także Starostą Wrocławskim Romanem Potockim.

Próbowaliśmy przedstawić obiektywnie sytuację w naszych gminach. Apelowaliśmy o pochylenie się nad dramatyczną sytuacją mieszkańców. Pokazywaliśmy skutki tak drakońskich podwyżek zarówno na budżety domowe, jak i na realizację rządowych i samorządowych programów ekologicznych, np. Czyste Powietrze. Zachęcaliśmy do wypracowania rozwiązań, które uchroniłyby obywateli przed podobnymi podwyżkami w przyszłości. Niestety, odniosłem wrażenie, że wczoraj interes polityczny partii rządzącej oraz forsowany polityczny punkt widzenia były ważniejsze od chęci pomocy obywatelom w tej trudnej sytuacji. Jestem takim podejściem bardzo rozgoryczony.

Zapewniam, że jako Ogólnopolski Komitet Protestacyjny nadal będziemy szukać rozwiązań, które pomogą naszym mieszkańcom zapobiec lub złagodzić skutki wprowadzonych podwyżek cen gazu. Jesteśmy nadal bardzo zdeterminowani do działania, bo nie zgadzamy się na ubóstwo energetyczne mieszkańców naszych gmin.

Tadeusz Czajka
Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

Zobacz nagranie z Posiedzenia Komisji ds. Energii