grupa kolarzy uczestniczy w wyscigu

3 lipca Gran Fondo! Zmiana organizacji ruchu

W niedzielę, 3 lipca, na ulicach Poznania oraz okolicznych gmin ścigać się będą kolarze szosowi. W Gran Fondo Poznań udział wezmą amatorzy rywalizujący na „dwóch kółkach”. W związku z zawodami, mieszkańców Poznania oraz okolicznych gmin czekają zmiany w organizacji ruchu.

Gran Fondo Poznań to zawody dla wszystkich pasjonatów kolarstwa. W programie są wyścigi dla dzieci już od 2 lat – Gran Fondo Kids. Swoją rywalizację będą też miały całe rodziny lub zawodnicy, którzy przejażdżki na rowerze traktują jako formę aktywnego spędzania czasu. Dla nich przygotowano dystans Family Fondo (28 km). Dla amatorów, którzy cenią sobie rywalizację i chcą poczuć się jak w profesjonalnym peletonie, do wyboru są dystanse: Gran Fondo (106 km) lub Medio Fondo (65 km).

W związku z niedzielną rywalizacją uczestników wyścigu kolarskiego, w Poznaniu oraz w okolicznych gminach, przez które przebiega trasa, organizatorzy wprowadzili czasowe zmiany w organizacji ruchu. Zawodnicy wyruszą na trasę z terenu MTP przez bramę nr 6. Start ostry wyścigu, a także meta będą zlokalizowane na ulicy Bukowskiej, na wysokości Starego ZOO.

W związku z tym od godz. 5.00 zamknięty będzie fragment ulicy Bukowskiej, na odcinku od ulicy Zeylanda do ulicy Szylinga. Ulica Bukowska, na odcinku od ul. Roosevelta do skrzyżowania z ulicą Bułgarską, będzie wyłączona z ruchu w obydwu kierunkach od godz. 7.00 do godz. 14.00.

Południowa nitka ulicy Bukowskiej, na odcinku od węzła Ławica (droga S11) do skrzyżowania z ulicą Bułgarską, będzie także zamknięta w godz. 7.00 – 14.00.

W tym czasie dojazd do Lotniska Ławica z centrum Poznania będzie odbywał się objazdem ulicą Polską i dalej ulicą Bukowską. Wyjazd z Lotniska Ławica będzie się odbywał ulicą Bukowską do ronda Skórzewska/Rynkowa.

Podróżującym od strony drogi ekspresowej S11 zaleca się zjazd na węźle Tarnowo Podgórne w DK 92 i dalej ul. ul. Jana Henryka Dąbrowskiego i Polską do Bukowskiej.

W związku z zawodami kolarskimi Gran Fondo Poznań, na następujących skrzyżowaniach zostaną utworzone śluzy komunikacyjne, umożliwiające przejazd w poprzek trasy wyścigu:

Bukowska – Kraszewskiego / Szylinga,
Bukowska – Polna,
Bukowska – Przybyszewskiego,
Bukowska – Szamotulska,
Bukowska – Grochowska / Szpitalna,
Bukowska – Bułgarska / Polska,
Bukowska – Kolorowa,
Bukowska – Leśnych Skrzatów,
Bukowska – Złotowska,
Bukowska – Sławińska.

Powiat poznański – Gmina Tarnowo Podgórne

W godz. 7.00 – 14.00 na terenie Gminy Tarnowo Podgórne z ruchu wyłączone zostaną ulice Batorowska od ronda Bukowska/Batorowska do ul. Batorego oraz ulica Batorego na odcinku od Batorowskiej do Zakrzewskiej, a także ulica Zakrzewska na odcinku od ul. Batorego do ronda z DW 307.

W dalszej części Gminy Tarnowo Podgórne trasa została poprowadzona przez miejscowości Lusowo: (ul. Nowa, Poznańska, Lipowa, Ogrodowa), Jankowice (ul. ul. Grabowa, Tarnowska, Jankowicka, Wiśniowa, Ogrodowa) i Ceradz Kościelny (ul. Powstańców Wielkopolskich).

W Gminach Buk i Dopiewo trasa wyścigu przebiega przez miejscowość Niepruszewo (od ul. Leśnej) i dalej DW 307 przez miejscowości Drwęsa oraz Sierosław do ronda Zakrzewska/Gajowa. Wyżej wymienionych utrudnień należy się spodziewać w godzinach 8.00 – 13.00.

Powiat Szamotulski

Na terenie Gminy Duszniki utrudnienia będą występowały w godz. 7.30-13.00. Trasa przebiega przez miejscowości Ceradz Dolny, Grzebienisko, a trasa prowadzi także do Wilkowa i dalej Grodziszczko, Brzozę w kierunku Niepruszewa.

Śluzy w powiecie poznańskim:

Wysogotowo: Bukowska (DW-307) – Skórzewska / Rynkowa
Wysogotowo: Bukowska (DW-307) – Wierzbowa
Lusowo: Poznańska – Wierzbowa / Nowa
Lusowo: Ogrodowa / Lipowa – plac Gen. Dowbora Muśnickiego
Ceradz Kościelny: Jankowicka – Bukowska,
Niepruszewo: Poznańska (DW-307) – Leśna / Jodłowa
Więckowice: DW-307 – Tarnowska / Gromadzka
Sierosław: DW-307 – Prosta / Leśna
Dąbrowa: Bukowska (DW-307) – Szkolna

Zwycięzca Gran Fondo spodziewany jest około godz. 10.25. Meta rywalizacji również będzie zlokalizowana na ulicy Bukowskiej (na wysokości Starego ZOO), skąd zawodnicy wjadą następnie na teren MTP. Ostatni kolarz biorący udział w wyścigu, będzie finiszował najpóźniej około godz. 13.30. W tym czasie na zdecydowanej większości dróg ruch będzie już przywrócony.

Komunikacja publiczna

W związku z organizacją zawodów Gran Fondo Poznań, zmianie ulegnie również komunikacja publiczna. Wszystkie szczegóły dotyczące zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów dostępne są na stronie Zarządu Transportu Miejskiego

Cała trasa Gran Fondo Poznań zostanie profesjonalnie zabezpieczona zgodnie z wymogami dotyczącymi organizacji imprez sportowych na świeżym powietrzu. Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwać będzie wykwalifikowana obsługa.

Organizatorzy Gran Fondo Poznań dołożą wszelkich starań, by rywalizacja kolarzy była w jak najmniejszym stopniu uciążliwa dla mieszkańców Poznania oraz okolicznych gmin. Wszystkie zmiany w organizacji ruchu będą uwzględnione oraz na bieżąco aktualizowane w aplikacjach do nawigacji GPS. Jednocześnie organizatorzy Gran Fondo Poznań zachęcają wszystkich do kibicowania zawodnikom na trasie i wspierania ich podczas rywalizacji.

Gran Fondo Poznań jest wspierany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Więcej informacji o Gran Fondo Poznań, w tym przebieg trasy dostępne są  na stronie organizatora

Trasę można również obejrzeć na kanale YouTube

Od soboty, 2 lipca, dostępna będzie infolinia pod nr tel. 500 261 000.

(na podstawie informacji organizatora)