Dzień bez samochodu 2021: W środę można podróżować na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta

Kulminacją trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Dzień bez Samochodu, obchodzony 22 września.  Tego dnia pasażerowie mogą podróżować na wszystkich liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego, w tym tych obsługiwanych przez MPK Poznań, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty!

Przeprowadzanie Dnia bez Samochodu ma zachęcić kierowców do pozostawienia auta w garażu i przemieszczania się ekologicznym transportem publicznym. To zatem idealna okazja nie tylko do tego, aby zrobić coś dla środowiska naturalnego, ale również, aby poznać funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Zasada jest prosta. Aby podróżować w dniu 22 września tramwajami i autobusami nie trzeba kupować biletu czy korzystać z Portmonetki na karcie PEKA. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu – w ten jedyny dzień w roku jest on traktowany jako bilet na transport publiczny organizowany przez ZTM. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę.

Ważna informacja dla naszych pasażerów, którzy przemieszczają się również pociągami Kolei Wielkopolskich i Polregio: W Dniu bez Samochodu (22 września) tymi pociągami, w obrębie województwa wielkopolskiego, także można podróżować na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (osoby chcące podróżować pociągami KW i Polregio w relacjach przekraczających granice województwa będą jednak zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem według taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie).