Już w najbliższą niedzielę (22 sierpnia) na placu „U księdza za Płotem” w Lusowie odbędą się Dożynki Gminne 2021. Cały dzień w Lusowie będzie upływał na folkowo. Zapraszamy mieszkańców na artystyczne prezentacje w ramach Lusowo na Folkowo, czyli XXI Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Święto folkloru rozpocznie, obrzędem Święta Plonów, Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Nowością będzie strefa dziecięca z zabawami i warsztatami folkowymi dla dzieci, a na zakończenie wydarzeń w tej strefie odbędzie się dla dzieci spektakl pt. „Region Kozła. Śladami Alfabetu Tradycji” w wykonaniu Kompanii Artystycznej Mozaika.
Dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie, oprócz krajowych, wystąpią też zespoły zagraniczne. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Tarnowo Podgórne, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, Miasto Gniezno.
To nie koniec atrakcji
Podczas niedzielnej imprezy odwiedzać będzie można stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa Gminy Tarnowo Podgórne. W tym roku większość z nich będzie stoiskami tematycznymi związanymi ze swoimi wioskami. Nie zabraknie strefy przygotowanej przez Gminę Tarnowo Podgórne: dożynkowa fotobudka z gminnymi gadżetami, strefa dla dzieci przygotowana przez ZHP Szczep Harcerski Bordowa Brać oraz strefa nauki pierwszej pomocy przygotowana przez #cisneklate.
Wstęp na imprezę będzie wolny, jednak liczba osób na widowni będzie dostosowana do aktualnie obowiązujących przepisów.
Program Dożynek Gminnych 2021:
godz. 10:30 Msza Święta w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła
godz. 11:30 Korowód i Obrzęd Dożynkowy ZPiT „Lusowiacy”
godz. 13:15 Zespół Folklorystyczny „Modrzanki”
godz. 13:45 Zespół Pieśni i Tańca „Bzencan” (Czechy)
godz. 14:15 Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy”
godz. 14:45 Folk Dance Ensemble „Dancis” University of Latvia (Łotwa)
godz. 15:15 CEF „Aldeksandar Turundzev” (Macedonia)
godz. 15:35 Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „POLA, ŁĄKI I OGRODY”
godz. 15:50 Zespół Folklorystyczny KUD „SLOBODA” Rumenka (Serbia)
godz. 16:10 Ogłoszenie wyników konkursu rysunkowego dla dzieci „ŻYCIE NA WSI”
godz. 16:20 Grupa BALLET NATIONAL – bębniarze z Burundi (Afryka Wschodnia)
godz. 16:40 Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą dekorację dożynkową
godz. 16:50 Zuzanna Stodolna – DZPiT „Modraki”
godz. 17:20 Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”
godz. 19:00 Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”
Folkowa Strefa Dziecięca:
godz. 10:30 – 18:00 Zagroda wiejska
godz. 14:00 – 18:00 Warsztaty „Powrót do korzeni”
godz. 18:00 Spektakl „Region Kozła” – Śladami Alfabetu Tradycji