Co zamiast PKS?

Gmina Tarnowo Podgórne przystąpiła do związku powiatowo-gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Związek ten ma przejąć transport publiczny, oferowany dotychczas przez PKS Poznań. Liderem tego przedsięwzięcia jest Powiat Poznański, a udział w nim mają 23 jednostki samorządu terytorialnego: Miasto Poznań, Powiat Grodziski, Powiat Kościański, Powiat Nowotomyski, Powiat Obornickim, Gmina Buk, Gmina Czempiń, Gmina Dopiewo, Gmina Duszniki, Gmina Grodzisk Wielkopolski, Gmina Kórnik, Gmina Kuślin, Gmina Miedzichowo, Gmina Międzychód, Gmina Mosina, Gmina Oborniki, Gmina Rogoźno, Gmina Stęszew, Gmina Suchy Las, Gmina Śmigiel, Gmina Śrem oraz Gmina Tarnowo Podgórne.

Połączenia autobusowe będą przebiegały dwoma ciągami drogowymi – drogą nr 307 (Bukowska – 24 połączenia) i drogą nr 92 (23 połączenia). Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia jest zapewnienie naszym mieszkańcom i pracownikom firm z terenu Gminy możliwości korzystania z transportu publicznego. Koszt tego rozwiązania jest niższy niż koszt komunikacji realizowanej przez naszą Gminę w ramach porozumienia z ZTM – zarówno jeżeli chodzi o koszt wozokilometra, jak i dlatego, że płacimy tylko za kilometry przejechane na terenie naszej Gminy.

Szacuje się, że w tym roku na realizowanie połączeń w ramach tego Związku nasza Gmina przeznaczy ok. 270 tys. zł (dla porównania na komunikację w ramach ZTM przeznaczamy ok. 10 mln zł rocznie).