Co o podatku PIT wiedzieć warto?

Wielkopolska KAS zwróciła już podatnikom niemal 275 mln zł nadpłaconego podatku

Podatnicy otrzymywali zwrot średnio po 10 dniach od złożenia swojego zeznania. Złożenie PIT w formie elektronicznej gwarantuje szybszy zwrot podatku – maksymalnie do 45 dni.

Rozliczenie elektroniczne to bezpieczeństwo, wygoda, ale również szybszy zwrot nadpłaconego podatku. W ciągu pierwszego miesiąca kampanii zeznań rocznych wielkopolska KAS wypłacała zwroty średnio w ciągu 10 dni od złożenia przez podatnika zeznania PIT.

Od 15 lutego urzędy skarbowe w województwie wielkopolskim dokonały zwrotów podatku na łączną kwotę ponad 274,5 mln zł – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

W naszym urzędzie w pierwszym miesiącu kampanii rozliczeń PIT przekazaliśmy na konta naszych podatników 21.144.656,35 zł – dodaje Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce.

Przypomnijmy, że w przypadku e-PIT-ów urząd skarbowy ma 45 dni na dokonanie zwrotu. To aż o połowę krócej, niż w przypadku zeznań składanych w tradycyjnej, papierowej formie.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Usługa Twój e-PIT udostępniana jest podatnikom już po raz czwarty. Od ubiegłego roku stanowi ona część e-Urzędu Skarbowego – nowoczesnego serwisu administracji skarbowej.

Rozliczenie w usłudze Twój e-PIT jest proste, szybkie i dostępne w każdym miejscu i czasie. Wystarczy wejść na podatki.gov.pl i zalogować się do e-US (za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel lub za pomocą danych autoryzujących takich jak PESEL/NIP i kwota przychodu) a następnie wybrać usługę Twój e-PIT.

Usługa uwzględnia formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36. Pierwsze dwa z nich są już automatycznie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie danych dostępnych w systemach. Pozostałe formularze są przeznaczone do samodzielnego uzupełnienia.

Zeznania PIT-37 i PIT-38 będą czekać na nas w usłudze do 2 maja. Jeżeli nie odrzucimy tak przygotowanego dokumentu lub po edycji sami go nie wyślemy, zeznanie automatycznie się zaakceptuje.

Wielkopolski 1% podatku to aż 768 mln zł

Taką kwotę przekazali łącznie Wielkopolanie w ramach 1% swojego PIT od początku istnienia tego mechanizmu. Z roku na rok przekazujemy w ten sposób na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego coraz większe sumy.

Możliwość przekazywania 1% podatku na rzecz OPP istnieje od 2004 roku (pierwszy raz można było z niej skorzystać w rozliczeniu PIT za 2003 rok) i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością.

W ciągu 18 lat wielkopolscy podatnicy przekazali w ten sposób wybranym organizacjom łącznie ponad 768 mln zł – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. Na przestrzeni ostatnich 10 lat roczna kwota 1% przekazanego przez Wielkopolan wzrosła ponad 3-krotnie (w ostatnim rozliczeniu PIT przekazaliśmy o 59,5 mln zł więcej niż w rozliczeniu za rok 2010) – dodaje rzeczniczka.

W ubiegłorocznym rozliczeniu PIT podatnicy z naszego urzędu skarbowego przekazali w ramach 1% w sumie 6.910.561,50 zł – mówi Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce, Miłosz Michalski.

Przekazywaniu 1% podatku sprzyja z pewnością coraz większa automatyzacja rozliczeń PIT. Osoby korzystające z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla nich zeznaniu znajdą również dane OPP, na rzecz której przekazali 1% swojego podatku w roku ubiegłym. Jeśli w tym roku będą jednak chcieli podzielić się swoim 1% z inną organizacją, mogą to zrobić wpisując dane wybranej OPP (w tym numer KRS).

Ułatwienia w mechanizmie 1% obejmują również seniorów (którzy nie mają już obowiązku rozliczania się w zeznaniu podatkowym). Mogą oni skorzystać z uproszczonego oświadczenia PIT-OP. Jeśli składali je już w latach poprzednich, to w tym roku ich wybór zostanie automatycznie powielony i zaakceptowany przez urząd skarbowy. Nie muszą oni zatem robić nic, by swój 1% przekazać tej samej OPP. Jeśli chcą ją jednak zmienić – wystarczy, że złożą PIT-OP wskazując inną organizację pożytku publicznego.

Więcej informacji o tym, jak przekazać 1% podatku na rzecz OPP można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.