Nazwa tego projektu jest skomplikowana, ale udział w badaniu wyjdzie na zdrowie. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zaprasza do udziału w badaniu naukowym pt. „Wpływ diety o niskiej zawartości zaawansowanych końcowych produktów glikacji na zdrowie kości i parametry kardiometaboliczne u otyłych kobiet po menopauzie: randomizowane badanie kontrolne”.
W badaniu udział wziąć mogą kobiety w wieku 50-65 lat, z indeksem masy ciała (BMI) >30 kg/m2 (otyłość) i menopauzą, występującą od co najmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem badania.
W ramach prowadzonego badania planowana jest ocena wpływu diety na zdrowe kości, masę ciała i skład ciała, homeostazę glukozy i insuliny, metabolizm lipidów, parametry zapalne i markery funkcji śródbłonka. Uczestniczki zostaną poddane wielu testom, które pozwolą ocenić stan odżywienia, sposób żywienia, aktywność fizyczną, ciśnienie tętnicze, ryzyko wystąpienia osteoporozy oraz wybrane parametry laboratoryjne oznaczane w próbce krwi.
A jakie są korzyści wynikające z udziału w badaniach? To indywidualna opieka i wsparcie dietetyka, zalecenia żywieniowe oraz indywidualny plan diety, a także świadomość m.in. tego ile kalorii spożywasz w ciągu doby i czy prawidłowo się odżywiasz.
Badania prowadzone będą w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Szpitalnej 27/33.
Osoby zainteresowane udziałem w badaniu proszone są o kontakt pod nr tel. 607 293 399, 609 122 984 lub mailowy badania_ages@ump.edu.pl.