Na to wydarzenie czekamy od dwóch lat. Po przerwie, z wielki przytupem, powraca festiwal BLusowo. Czeka nas podwójne świętowanie bowiem nie tylko z powodu jego długiego oczekiwania, ale również ze względu na to, że będzie to jubileuszowa 10. edycja.
Tradycyjnie już spotykamy się w Lusowie na placu „u Księdza za płotem”. W tym roku BLusowo odbędzie się 20 sierpnia. Festiwal uświetnią znakomici polscy artyści: Blue Wave Band, Nocna Zmiana Bluesa, Ania Rusowicz, Jagoda Kret.
Na naszej scenie usłyszymy nie tylko czołowych bluesowych wykonawców, ale i zdolnych debiutantów. Na głównej scenie zaprezentuje się czwórka finalistów konkursu, którego przewodniczącym będzie, tradycyjnie już – Ryszard Gloger, znawca bluesa i dziennikarz muzyczny znany z anteny Radia Poznań. Dla laureata Grand Prix przewidziano nagrodę w wysokości 3500 zł oraz zaproszenie na kolejną edycję festiwalu.
Blue Wave Band
Zespół powstał w drugiej połowie 2002 roku. Jego założycielami są Yaca i Pancerz. Pierwszy okres działalności to poszukiwanie brzmienia, stylu i instrumentalistów. Wypracowany styl to mieszanka bluesa, R&B i rocka. Na repertuar składają się polskie i zagraniczne standardy bluesowe i rockowe wyrastające z korzeni tych gatunków.
Ich aranżacje na dwie gitary, bas i perkusję, świetnie wspomaga harmonijka ustna wokalisty. Wyróżniają się tutaj przeplatane partie solowe gitarzystów, dzięki którym powstają ciekawe i często nietypowe brzmienia i frapujące harmonie
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 40 lat nieprzerwanej działalności (jedyny taki zespół bluesowy w Polsce!) osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów! Dwadzieścia osiem wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m. in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujące gwiazdy bluesa światowego formatu: B. B. Kinga czy Blues Brothers. Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w USA, a nawet w Zimbabwe!
Przez 40 lat Sławek Wierzcholski i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Ciekawostką jest, że jako jedyny, zagrał na harmonijce hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, transmitowany przez radio!
Na koncert zespołu składają się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Nigdy nie brakuje takich jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa”, będący kulminacją każdego występu. Koncerty Nocnej Zmiany Bluesa to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, ale też refleksji, to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!
Jagoda Kret
Jagoda Kret to charyzmatyczna wokalistka o charakterystycznej „ciemnej” barwie głosu, to także autorka piosenek. Fani The Voice of Poland pamiętają ją z pewnością z finału III edycji. Jej muzyka to zbiór „brudnych”, gitarowych, bluesowo-rockowych brzmień inspirowanych amerykańskim folkiem. W 2018 roku na witrynie YouTube artystka zaprezentowała trzy single w formie live sesji: „A Ty Bądź”, „5 kroków” i „Będziemy rozmawiać o miłości”. Wraz z zespołem wystąpiła wówczas na wielu prestiżowych scenach festiwalowych w Polsce, m. in. Spring Break Festiwal, KFPP Opole 2019 w konkursie Debiutów, Fest Festiwal w Chorzowie. Pojawiła się również na głównej scenie kultowego festiwalu Jarocin.
W grudniu 2021 artystka zaprezentowała swój debiutancki album „O Samym Braku Stabilności”, którego zapowiedzią były single „Błogostan” i „Tu nie musisz nic”.
Ania Rusowicz
Najpierw cały kraj poznał ją jako wokalistkę zespołu Dezire, działającego na pograniczu R&B i soulu, a od 2011 możemy obserwować jej występy solowe. To znakomita wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Znana przede wszystkim fanom muzyki retro. Jej twórczość nawiązuje do kolorowych lat 60- i 70-tych. Laureatka czterech Fryderyków. Jej twórczość charakteryzuje lekkość i pogoda ducha, a przede wszystkim – wysoki poziom artystyczny, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy.
Wydała cztery albumy studyjne: Mój Big-Bit (2011), który otrzymał miano Złotej Płyty, Genesis (2013), Retronarodzenie (2016) i ostatni Przebudzenie (2019), opowiadający o wycieczce do Nowego Orleanu, ezoterycznych zainteresowaniach i trosce o ekologię. W 2017 zadziwiła swoich fanów, wydając album studyjny, zatytułowany niXes, łączący muzykę elektroniczną z rockiem psychodelicznym.
Festiwal BLusowo to więcej niż blues, to dobra muzyka i wspólna zabawa, ale również integracja międzypokoleniowa. Do Lusowa zapraszamy wszystkich członków rodziny bowiem w programie zaplanowane są również atrakcje dla dzieci. W przygotowanej specjalnie na tę okazję „Strefie Dziecięcej” będą gry i zabawy, a także koncert Wujka Ogórka. Wieczorem po koncercie Anny Rusowicz w Leśnym Zakątku rozpocznie się Jam Session z Joanną Pilarską, naszą rodzimą bluesmenką. Festiwal BLusowo organizowany jest przed Gminny Ośrodek Kultury SEZAM oraz Gminę Tarnowo Podgórne.
PROGRAM (Scena, ul. Poznańska 2, Lusowo)
15:00-17:00 KONKURS – 4 zespoły
17:45 Blue Wave Band
18:45 Jagoda Kret
19:45 Ogłoszenie wyników konkursu
20:15 Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa
21:30 Ania Rusowicz
22:45 Jam Session Joanna Pilarska (Leśny Zakątek, ul. Poznańska 10, Lusowo)
BLusowa Strefa dziecięca
15:00 – 17:00 gry i zabawy, warsztaty
17:00 Koncert Wujka Ogórka
PATRONAT MEDIALNY: Radio Afera, Freshmag, TarNowa Kultura, Sąsiadka Czytaj
SPONSORZY FESTIWALU BLUSOWO: Schattdecor, Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców