Bieg Lwa 2022 za nami! Jak było?

Tegoroczna edycja Biegu Lwa w Tarnowie Podgórnym była wyjątkowa. Łącznie we wszystkich biegach udział wzięło niespełna 3000 uczestników. Sportowe święto rozpoczęliśmy od Biegu Lwiątek. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem zawody biegowe dla najmłodszych w tym roku ściągnęły do Tarnowa Podgórnego ponad 1000 dzieci.

Nie zabrakło też lekkoatletyki! Na bieżni stadionu GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne odbył się Mitying Lekkoatletyczny. Dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali w ramach sztafet szkolnych, sztafet amatorskich oraz widowiskowej sztafety pokoleń. Wzorem lat ubiegłych uczestnikami zawodów były też osoby niepełnosprawne startujące w biegach osób niepełnosprawnych Stowarzyszenia Tarson.

Dwa główne biegi

Najważniejszymi elementami tegorocznej sportowej imprezy była oczywiście Pogoń za Lwem, czyli bieg na dziesięć kilometrów oraz półmaraton Biegu Lwa.

Pogoń za Lwem dla wielu była okazją do ustanowienia życiowego rekordu. Wśród kobiet pierwsza na mecie pojawiła się Olesia Didoviuk kończąc rywalizację z czasem 00:36:54. Najlepszym wśród mężczyzn został Dmitro Didoviuk kończąc dziesiątkę ze świetnym czasem 00:30:54.

W tym roku w rywalizacji kobiet w półmaratonie najlepszą okazała się być Monika Brzozowska z Czerwonaka reprezentująca 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, która ukończyła bieg z czasem 1:18:39.

Pierwszy na metę biegu głównego wbiegł Kenijczyk Boniface Nduva z czasem 1:10:31 – gorszym od rekordu trasy o ponad siedem minut.

Rozbiegani mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne

Z roku na rok coraz większą drużyną biegaczy są też mieszkańcy gospodarze z Gminy Tarnowo Podgórne. W Pogoni za Lwem najlepszymi były Marta Hała z Tarnowa Podgórnego (czas 00:42:42), Zofia Pieszak z Góry (czas 00:44:48) oraz Malwina Miś z Tarnowa Podgórnego (czas 00:49:14). Wśród mężczyzn na podium naleźli się Krzysztof Buczkowski z Baranowa (czas 00:37:32), Bartosz Burmistrz z Sierosławia (czas 00:38:38) oraz Maciej Kaczmarek z Baranowa (czas 00:39:58).

Półmaraton z najlepszymi wynikami zakończyły Marcelina Czajka z Jankowic (czas 01:35:45), Monika Majchszak z Tarnowa Podgórnego (czas 01:44:14) oraz Anna Czajka z Tarnowa Podgórnego (czas 01:44:34). Wśród mężczyzn, mieszkańców Gminy Tarnowo Podgórne, w czołówce uplasowali się Adam El Bah z Tarnowa Podgórnego (czas 01:16:22), Michał Stawiński z Tarnowa Podgórnego (czas 01:20:29) oraz Piotr Walter z Tarnowa Podgórnego (czas 01:22:12).

Mieszkańcy nie tylko biegają, ale licznie też kibicują. Niejednokrotnie zawodnicy Biegu Lwa zaznaczają w komentarzach, że to właśnie w Tarnowie Podgórnym są najlepsi kibice w Polsce. Fakt ten stał się też pomysłem na organizację konkursu kibicowania, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody.

Warto podkreślić, że Bieg Lwa to także kilkadziesiąt atrakcji zorganizowanych na EXPO LWA, które dzieli się na różne strefy, m.in. sportu, artystyczne, profilaktyki zdrowotnej, czy relaksu. Nieodłącznym elementem biegowej imprezy w Tarnowie Podgórnym jest także Zlot Food Trucków.

Bieganie i nie tylko…

Bieg Lwa to również muzyka! Tym razem na scenie głównej pojawiła się supergrupa Farben Lehre, która była atrakcją nie tylko dla fanów zespołu i biegowych gości, ale przede wszystkim dla zawodników wbiegających na stadion GKS. To właśnie na ostatnich stu metrach trasy, po przebiegnięciu półmaratanowego dystansu, zawodnicy rywalizują o najlepszy wynik premiowanego odcinka. Ostatnie sto metrów trasy nie tylko jest widowiskowe z racji turbo przyspieszenia. To właśnie ten odcinek trasy biegnie pomiędzy sceną z artystami, a bawiącą się i kibicującą publicznością.

Dziękujemy Wam za wspaniały dzień w Tarnowie Podgórnym! Widzimy się w 2023 roku.

Bieg Lwa jest współfinansowany przez Gminę Tarnowo Podgórne.