14/11/2023

Wernisaż wystawy mieszkanek karmiących piersią

Mamy rok 2023 i mogłoby się wydawać, że świat jest bardziej otwarty, wyrozumiały, wspierający. Bywa, ale zależy to od wielu czynników.

Karmienie piersią i podejmowanie nieprzerwanie od 2018 roku tego tematu w mojej pracy fotograficznej jest sprawą osobistą. Karmiłam dwóch synów po około 9 miesięcy, do samoodstawienia. Nie ja o tym decydowałam. Oddałam się naturze. Wciąż uważam to za moment niezwykły. Piękny. Prosty do bólu, choć… Może jednak nie.

Od maja do końca lipca wykonałam 26 sesji indywidualnych kobiet karmiących piersią w ich domach zwieńczając projekt, wspólnym zdjęciem na lusowskiej łące nad jeziorem. Każda z mam przeżyła kryzysy, nieprzespane noce. Miała przemoknięte bluzki, łóżka, materace. Niektóre walczyły z zapaleniami piersi w gorączce. Z mniej lub bardziej trafnymi radami u boku. Zamknięte w domach, z partnerem u boku, starszym dzieckiem przy piersi. Z marzeniami o mlecznej drodze. Mam nadzieję, że oglądając tegoroczny projekt odczujesz ulgę. Jako człowiek, kobieta, matka. Oderwiesz na chwilę myśli od wyidealizowanych obrazków i w tych kadrów odnajdziesz swoją historię. Uspokoisz się.

Pomysły na sytuacje domowe sfotografowane przeze mnie, a jakże, są z życia wzięte. Próbujemy dostawiać dziecko do piersi tuż po porodzie. Karmimy w połogu, ucząc się życia na nowo, na innych zasadach. Dowiadujemy się co to hiperlaktacja i jak daleko pokarm może tryskać. Bo nie tylko w twarz dziecka. Podajemy dzieciom piersi na macie od jogi, w tandemie, pośród codziennego bałaganu domowego i kolorowych zabawek. Nie zawsze kąpiemy się same pod prysznicem, czy w wannie. Ba, rutynowa toaleta powinna być z obstawą. Odciągamy laktatorem kropelki mleka, a potem nie możemy domknąć zamrażarki. Ogarniamy gospodarstwo na wsi. Gramy w gry ze starszakiem. Dbamy o ogród. Próbujemy coś zjeść, wypić kawę, poczytać. Nadal, a może nawet karmiąc.

W dniach 14.11 – 4.12.2023 będzie można zobaczyć wystawę zdjęć z tegorocznego projektu grupowej sesji karmienia piersią. Zdjęcia dokumentalne, prosto z domów całkiem sporej liczby mieszkanek Gminy Tarnowo Podgórne.

Wernisaż: 14.11.2023, godz. 18

Otwarcia wystawy: od poniedziałku do piątku 15-19 ul. Ogrodowa 14, Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Podgórnym

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/4ye36C5XP

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google