11/03/2023

Otwarcie wystawy „Naukowczynie”. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu.

Wystawa – Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu.

Już w marcu w Pałacu Jankowice będzie można spotkać jedenaście niezwykłych kobiet. Ambitnych, odważnych i pracowitych, niebojących się wychodzić poza utarte schematy. Jako jedne z pierwszych robiły kariery uniwersyteckie, przecierając jednocześnie szlaki na uczelniach wyższych dla kolejnych pokoleń kobiet. Poświęcały się różnym dziedzinom naukowym, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Na różnych etapach swojej kariery związane były z Uniwersytetem Poznańskim, pierwszą poznańską uczelnią wyższą.

Michalina Stefanowska, Ludwika Dobrzyńska-Rybicka, Anna Gruszecka, Helena Gajewska, Eugenia Piasecka-Zeylandowa, Mieczysława Ruxerówna, Bożena Stelmachowska, Lidia Seipelt-Lawęcka, Zofia Małaczyńska-Sulchcitzowa, Wisława Knapowska i Helena Szafranówna– to nazwiska, które warto poznać i zapamiętać.

Wystawa poprzez biografie bohaterek przybliży realia z jakimi musiały się mierzyć kobiety marzące o karierze naukowej na przełomie XIX i XX wieku oraz w 20. leciu międzywojennym. Opowie o stopniowym otwieraniu kolejnych europejskich i polskich uczelni dla studentek, nastawieniu społecznym wobec naukowczyń, szansach i przeszkodach, jakie musiały przezwyciężać. Pokaże też, jak rozwijały się ich kariery na poznańskim uniwersytecie w początkach jego działalności.

Historie i dorobek badaczek sprzed stu lat stać się mogą inspiracją dla współczesnych oraz potwierdzeniem, że uniwersytet jest przestrzenią, którą kobiety mogły i mogą współtworzyć na równych prawach i we wszystkich dziedzinach naukowych. Ufamy, że biografie bohaterek staną się źródłem wielu inspiracji.

 

Na wernisaż wystawy zapraszamy 11 marca o godz. 16.00 podczas, którego twórczynie wystawy Anna Pikuła i Olga Tarczyńska-Polus z Galerii Śluza w Poznaniu opowiedzą o inspiracjach i kulisach jej powstania, ukazując też kontekst historyczny i społeczno-kulturowy związany z obecnością kobiet w świecie nauki. Prelegentki opowiedzą o tym, jak w ramach wydarzeń kulturalnych można popularyzować historie oraz jak ważne jest poszukiwanie w nich także takich aspektów, które są wciąż aktualne i mogą widzom pomóc w rozumieniu współczesnego świata.

Wystawa powstała i pierwotnie była prezentowana w Galerii Śluza w Poznaniu, a w Pałacu Jankowice zagości do 10 kwietnia br., dzięki uprzejmości Poznańskiego Centrum Dziedzictwa w Poznaniu. Zapraszamy!

~PJ

*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 6. marca 2023 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 18:00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google