02/10/2022

Lusowskie Spotkania Muzyczne. Wiolonczeliści: Jagna Słocińska, Dominik Drewniak

Wiolonczeliści w Kościele w Lusowie

Przed nami ostatni już w tym sezonie koncert z cyklu Lusowskich Spotkań Muzycznych. W tym roku mieliśmy okazję usłyszeć m.in. gitarę, skrzypce i akordeon. Teraz przyszedł czas na wiolonczele, a zagrają na nich Jagna Słocińska i Dominik Drewniak. Jagna Słocińska jest studentką drugiego roku na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Uczy się w klasie dr hab. Tomasza Lisieckiego oraz dr hab. Macieja Mazurka. Do jej ostatnich osiągnięć należą m.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Bohdana Warchala w Dolnym Kubinie, II nagroda na Bach Solo Competition, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym „Młody Polski Wiolonczelista” w Bochni. Słocińska występowała jako solistka oraz kameralistka m.in. na Festiwalu im. Philippa i Xavera Scharwenków oraz na XII Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem. Jest stypendystką Fundacji Pro Cello oraz byłą stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Grający z Jagną Słocińską, Dominik Drewniak w 2022 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr hab. Macieja Mazura oraz dr hab. Tomasza Lisieckiego. Podczas swojej edukacji artystycznej uczestniczył w wielu konkursach muzycznych, gdzie udało mu się zdobyć nagrody m.in. I nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, wyróżnienie na VIII Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy oraz wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego, na którym zdobył również szereg nagród specjalnych, najbardziej szczególną z nich jest wypożyczenie instrumentu po Dominiku Połońskim na okres 3 lat. Aktywnie udziela się również jako muzyk orkiestrowy. W 2022 uczestniczył w nagrywaniu płyty z Kameralną Orkiestrą Smyczkową Akademii Muzycznej w Poznaniu pod batutą Jakuba Chrenowicza przy współpracy z wytwórnią płytową DUX. Jako solista występował między innymi na XI Festiwalu im. Philippa oraz Xavera Scharwenków oraz na IX Krakowskiej Wiośnie Wiolonczelowej.

Młodzi wiolonczeliści zakończą tegoroczny cykl, ale już dziś zapraszamy na kolejną jego edycję. Ponownie widzimy się wiosną 2023 roku.

Magdalena Woźniak

 

data: 2.10

godzina: 13:00

miejsce: Kościół św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie

wstęp wolny

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google