Lusowo na Folkowo - Przegląd Zespołów Folklorystycznych

22/08/2021

Lusowo na Folkowo – Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Lusowo na Folkowo – pod tym hasłem odbędzie się XXI Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Tradycyjnie poprzedzą go Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne. Święto folkloru rozpocznie, obrzędem Święta Plonów, Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”.

Cały dzień w Lusowie będzie upływał na folkowo. Nowością będzie strefa dziecięca z zabawami i warsztatami folkowymi dla dzieci, a na zakończenie wydarzeń w tej strefie odbędzie się dla dzieci spektakl pt. „Region Kozła. Śladami Alfabetu Tradycji” w wykonaniu Kompanii Artystycznej Mozaika.

Dzięki współpracy GOK SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie, wystąpią zespoły zagraniczne. Wśród nich:
„ZORACHKA”, czyli wzorcowy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego z Mińska na Białorusi. Zespół powstał w Narodowym Ośrodku Twórczości dla Dzieci i Młodzieży w 1963 roku. Jest to pierwszy i jedyny w swoim rodzaju zespół dla dzieci i młodzieży składający się z 3 sekcji: wokalnej, choreograficznej i orkiestrowej, które występują razem i osobno. Zespół kultywuje i aktualizuje tradycje białoruskiego śpiewu, tańca i twórczości muzycznej. Przywraca do życia dawne obrzędy i zabawy. Tradycyjne stroje białoruskie z różnych regionów kraju stworzyli czołowi artyści. Instrumentami muzycznymi orkiestry są: akordeony, piszczałki, skrzypce, cymbały (wielostrunowy narodowy instrument), słomki, liry i inne.
Zespół wielokrotnie koncertował nie tylko w kraju, ale także po poza jego granicami, gdzie zdobył powszechne uznanie.

Grupa BALLET NATIONAL – bębniarze z Burundi (Ruciteme Karyenda Culture de Buyenzi) została założona w 1987 roku. Członkowie są w wieku od 8 do 50 lat. Wykonują taniec burundyjski, który jest starym, tradycyjnym tańcem i był zwykle grany dla królów. Ma on łączyć ludzi, wnieść szczęście i pokój do narodu. Celem grupy jest reprezentowanie kultury Burundii na arenie krajowej i międzynarodowej.
Ruciteme wierzy, że tradycyjne instrumenty, bębny burundyjskie, są wspaniałą formą komunikacji i znakiem jedności narodowej. Bębniarze z Burundi chcą przekazać pozytywne przesłanie poprzez podtrzymywanie tradycji społeczności, która została zerwana przez kryzys wojny domowej.
Grupa zdobyła różne nagrody w różnych regionach i krajach.

Zespół Pieśni i Tańca Bzenčan (Czechy) został założony w kwietniu 2015 roku. Nazwa pochodzi od czeskiego miasta Bzenec, które jest siedzibą zespołu. Zespół prezentuje kulturę ludową swojej ojczyzny oraz innych obszarów etnograficznych Czech i Słowacji. Na repertuar zespołu składają się tańce „sedlcká“ z okolic Bzenca; „verbuňk” – improwizowany męski taniec solowy; „danaj” ze Strážnice; „skočná“ z Kyjova; i inne specyficzne tańce lokalne, na przykład „šiml i šotyš”. Zespół tańczy przy muzyce tradycyjnej na żywo.
Bzenčan ma 25 członków w wieku od 15 do 30 lat, występują oni w strojach charakterystycznych dla danego regionu z końca XIX wieku. Grupa rocznie wykonuje do 15 programów na różnych międzynarodowych i lokalnych festiwalach. Liderem zespołu jest Lucie Hacarová.

„Skale” (Łotwa) działa już od 10 lat i reprezentuje hrabstwo Salacgriva, które znajduje się wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego od Dunte do Ainaži. Grupa brała udział w Międzynarodowym Konkursie w Norwegii (Skien), gdzie zdobyła drugie miejsce w grupie muzyki ludowej.
Zespół występował w Markayd w Szwecji, w Tallinnie w Estonii i startował w Macedonii, gdzie zdobył drugie miejsce. Najdalsze miejsce, w którym koncertował, to Sydney, gdzie uczestniczył w 55. Dniach Kultury Łotwy. Grupa brała również udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w krajach bałtyckich, gdzie zdobyła drugie miejsce.

Zespół z Serbii powstał w 1980 roku w Rumence koło Nowego Sadu. W ostatnich latach wystąpił na festiwalach w Macedonii, Polsce, Czechach, Turcji, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Grecji, Włoszech, Bośni, Chorwacji.

Zespół folklorystyczny INOVEC (Słowacja) powstał w 1983 roku. Działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zlaté Moravce. Jego celem jest ochrona i rozwijanie tradycji folklorystycznych. W swoim programie interpretuje zwyczaje, pieśni i tańce z różnych regionów narodowych Słowacji, najczęściej regionu Tekov, ale repertuar obejmuje także tańce i pieśni wschodniej Słowacji, Liptowa i Detvy. Występ zespołu reprezentuje różnorodność i bogactwo słowackiej kultury folklorystycznej. Ma swoją część muzyczną, taneczną i wokalną.
Grupa folklorystyczna INOVEC z powodzeniem propaguje słowacką sztukę ludową, jest godnym opiekunem tradycji swoich poprzedników.

Podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznego, oczywiście będziemy gościć także nasze rodzime zespoły, które po trudach pandemii wznowiły działalność i z chęcią przyjęły zaproszenie na nasze święto folkloru. Wystąpią, obchodzący w tym roku 25-lecie istnienia, gospodarze – Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Choreografem zespołu jest Dariusz Jezierski, jego asystentką Zofia Sokołowska, za stronę muzyczną odpowiada Patryk Powel, kierownikiem zespołu jest Elżbieta Kucharska. Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy mieszkańców Lusowa oraz zaprzyjaźnionych osób związanych z tą miejscowością. Od 2002 roku działa w strukturach GOK SEZAM. Poszczycić się może tym, że ludowe tańce, pieśni, tradycje i obrzędy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a te pokolenia spotykają się również na scenie: obok młodych występują ich rodzice, a czasami i dziadkowie. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty. Obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza.

Ponadto polskie tradycje poszczególnych regionów zaprezentują :
Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” powstał roku 2000. Kierownictwo artystyczne sprawuje Renata Banaszewska. Instruktorzy tańca: Tomasz Szarek, Sara Winiecka (grupa przedszkolna), Monika Samolej (gimnastyka korekcyjna), Weronika Kaczmarek (asystentka), o śpiew dbają Elizavieta i Łukasz Maciejewscy. Zespół istnieje i stale się rozwija dzięki wsparciu finansowemu gminy Suchy Las. Inwestycja w potencjał i talent mieszkańców, w szeroko pojętą kulturę, pielęgnowanie tradycji narodowych i lokalnych sprawiają, że wzbogaca się i doskonali repertuar. Zespół wspaniale prezentuje się w nowych strojach, zyskując doskonałe recenzje znawców folkloru. W repertuarze „Chludowian” znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie, a także liczne obrzędy i związane z nimi scenki.

Złote Kłosy z Buku, który wywodzi się z Dobieżyna, a działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku. „Złote Kłosy” to wielopokoleniowa grupa, która od lat pielęgnuje miłość i pasję do kultury wsi polskiej i propaguje piękno polskiego folkloru. Opiekunem, akompaniatorem i instruktorem zespołu jest Stanisław Króliczak. Zespół „Złote Kłosy” od momentu swojego powstania poprzez swoje występy popularyzuje pieśnią i tańcem głównie folklor wielkopolski oraz folklor innych regionów kraju, np. Śląska Cieszyńskiego. Prezentuje także polskie tańce narodowe oraz obrzędy dożynkowe. Zespół występował i występuje na scenach krajowych i zagranicznych, koncertując regularnie w Holandii i Niemczech. W 2020 roku odbył się koncert jubileuszowy „Złotych Kłosów”, upamiętniający 50-lecie istnienia zespołu. Obecnie zespół liczy 24 osoby. Zespołowi akompaniuje 6-osobowa kapela.

Zespół folklorystyczny „Modrzanki” z Modrza obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Grupa istnieje od 1996 roku i działa przy Domu Kultury w Stęszewie.
Kierownikiem zespołu od początku istnienia jest Weronika Polaczek z Modrza, która pisze autorskie programy o charakterze ludowym i rozrywkowym. Na początku swojej działalności zespół występował w strojach ludowych z repertuarem w gwarze wielkopolskiej. Z czasem swojej kariery artystycznej zespół zaczął występować również ze scenkami rozrywkowymi. Od wielu lat uświetnia gminne dożynki. Pojawiał się na imprezach o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Wystąpił na licznych przeglądach, wziął udział w konkursach, wielokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Przegląd Lusowo na Folkowo finansowo wspierany jest przez Powiat Poznański.

Szczegółowy program dostępny będzie na naszej stronie www.goksezam.pl, na plakatach oraz w sierpniowej „Sąsiadka- czytaj”.

Wstęp na imprezę będzie wolny, jednak liczba osób na widowni będzie dostosowana do aktualnie obowiązujących przepisów.

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google