18/10/2021

„Kobiety znanych i mniej znanych malarzy” – wystawa prac uczestników Koła plastycznego z DK w Tarnowie Podgórnym

W sztuce kobieta od zawsze była inspiracją artystów. Często przedstawiana jako żona, matka, kochanka, siostra, obiekt pożądania, zazdrości czy, w czasach współczesnych, nowoczesna feministka. Od Mona Lisy Leonardo da Vinci jako ideału czasów renesansu, przez  „Nane”, kobietę fatalną, Edouardo Maneta po „Madame E smartphone” Rafała Knopa. Już te przykłady pokazują, jak kobieta intryguje, gdy na  przestrzeni różnych epok ukazywana jest w tak różny sposób, z ekspozycją  cech charakteru i osobowości. Motyw feminy w sztuce często związany z  chęcią zgłębienia jej natury, ale i dzikiej fascynacji.

Czy do podobnego wniosku doszły panie z Koła Plastycznego, które pokusiły się o przeprowadzenie studium postaci bazując na muzach takich artystów jak Modigliani, Klimt, Kahlo oraz McBride? I na nowo opowiedziały  znane historie. Dorobek malarski artystów potraktowały niczym szkic. Ożywiły go twórczo kolejnymi pociągnięciami pędzla. Na nowo próbowały namalować postacie, które były już wcześniej fascynacjami innych artystów. 

Jestem zaintrygowana tym,  jak zinterpretowane zostały czyjeś muzy. Czy będzie to coś nowego czy tylko powielanie? Myślę, że to artystyczny sprawdzian ze wskazaniem na kreatywność. Jeżeli jesteście ciekawi efektu działań malarskich, artystycznego zdania kobiet o kobietach, zapraszamy na wystawę do Galerii w Rotundzie.

Lidia Matuszewska

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń kulturalnych obowiązującym w trakcie pandemii COVID-19: https://www.goksezam.pl/strona-3357-regulamin_dot_wydarzen_organizowanych_w.html

data:  18.10-29.10

miejsce: Galerii w Rotundzie, Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym ul. Ogrodowa 14

wstęp wolny, wystawa czynna w godzinach otwarcia DK w Tarnowie Podgórnym

 

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google