Jesienne Święto Pieśni. Chór im. Feliksa Nowowiejskiego, Chór Canticorum, Chór Halka Duszniki

Zapraszamy na muzyczne popołudnie, które na stałe wpisało się w tradycję GOK SEZAM. Podczas tegorocznego „Jesiennego Święta Pieśni” wystąpią Chór Canticorum, Chór Halka z Dusznik oraz gospodarze – Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego.
Właśnie mija 75 lat działalności Chóru ,,Halka’’, który z inicjatywy miłośników i pasjonatów śpiewu chóralnego powołano do życia.
Praca i talent, wytrwałość i zdolności śpiewaków, działaczy, znakomitych dyrygentów sprawiły wielki dorobek artystyczny chóru. Występowali przed mikrofonami polskiego radia ,przed kamerami telewizyjnymi. Zdobywali szereg nagród na konkursach i festiwalach. Gościli czterokrotnie w Holandii, na ‘Muzyce Ognia’’ w Estonii, na spotkaniu chórów w Niemczech.
Byli 34-krotnie organizatorami Wielkopolskich Dni Muzyki, zdobywając 9-krotnie „Złotą Maskę Orfeusza’’, główne trofeum. Chór w swoim repertuarze ma pieśni patriotyczne, melodie ludowe, utwory różnych stylów i okresów muzycznych, muzykę sakralną.
Koncertuje dla mieszkańców Dusznik oraz w na scenach Poznania i innych miejscowości. Od 2001 roku chór jest stowarzyszeniem. Prezesem chóru jest Alfreda Januszewska, a dyrygentem Jarosław Wojtecki.
Natomiast Chór Canticorum tworzy 25 chórzystów, którzy z zaangażowaniem i przyjemnością pod dyrekcją Roberta Kurczewskiego koncertują po całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Tworzą go pasjonaci szukający poprzez śpiew odskoczni od codzienności. Od września bieżącego roku rolę Dyrygenta pełni Monika Derda, która dzięki swoim kompetencjom, muzykalności i charyzmie przygotowuje chórzystów do kolejnych koncertów, występów i konkursów. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni: od średniowiecznej muzyki dawnej do współczesnych opracowań muzyki filmowej. Nasze koncerty uprzyjemniają uroczystości szkolne, dla seniorów lub społeczności lokalnej. Chór uświetnia także uroczystości kościelne.
Gospodarzami Jesiennego Święta Pieśni są chórzyści Koła Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego. Koło Śpiewu powstało w 1921r. Sześć lat później przyjęło imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. W tym okresie Koło zgromadziło wiele nagród i wyróżnień (m.in. „Złota Maska Orfeusza” w Wlk. Dniach Muzyki w Dusznikach, „Złote Koło” w XII Wlk. Konfrontacjach Chóralnych w Kole, I miejsce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku). Ponadto został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr „Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym”.
Największym sukcesem chóru jest udział w koncertach wielkiego dzieła Zbigniewa Małkowicza Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” oraz „Sancto”. Trwa to już od 2013 roku. Wtedy to po raz pierwszy chórzyści zaśpiewali utwory kompozytora do słów św. Faustyny na Litwie (w Wilnie i Ejszyszkach). Potem były koncerty na terenie naszej gminy (trzykrotnie w Lusowie), w Poznaniu, Kaliszu, Gniewie oraz w Buku. Chór ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, opracowania melodii ludowych polskich oraz innych narodów, utwory różnych stylów i okresów muzycznych, muzykę sakralną, w tym także kolędy, pieśni współczesne, okolicznościowe, biesiadne oraz popularne tematy filmowe. Prezesem chóru jest Romualda Duda.

data: 23.10

godzina: 15:00

miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym ul. Ogrodowa 14

wstęp wolny

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google