26/03/2022

Jazzowa Scena Sezamu: Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy

Kwartet Katarzyny Stroińskiej – Sierant

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy to unikatowy projekt składający się  nowoczesnych opracowań ludowych melodii regionu Wielkopolski. Ideą jego  powstania  było pragnienie upowszechniania tradycyjnych elementów kultury naszego regionu i ich wykorzystanie w celu tworzenia współczesnych form wypowiedzi artystycznych. W roku 2014 – Roku Kolberga, projekt ten otrzymał rekomendacje Instytutu Muzyki i Tańca pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sam materiał był prezentowany na scenach klubowych i plenerowych w całej Polsce.

Łączy on w sobie prostotę ludowego tworzywa z ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi i profesjonalnym wykonawstwem. Jest to jak do tej pory pierwszy projekt w Polsce spajający elementy folkloru Wielkopolski z jazzowym brzmieniem. 

Wydana w 2013 roku płyta Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy zdobyła uznanie wybitnych polskich autorytetów muzycznych, którzy wypowiadali się na jej temat tymi słowami: 

Dobrze się stało, że polski jazz wzbogacił się o nową, znacząca pozycję, jaką niewątpliwie są Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy. Jest to dzieło wyjątkowe, żaden jeszcze z polskich jazzmanów nie zajmował się dotąd muzyką z terenu Wielkopolski.

(prof. Włodzimierz Nahorny)

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy cechuje duża spójność (…), to nowe, oryginalne, świetnie zagrane utwory oparte o motywikę melodii wielkopolskich, to wykreowanie ludowo – jazzowej jakości brzmienia

(prof. Andrzej Zubek, AM Katowice)

Po Kujawiakach Zbigniewa Namysłowskiego oraz podhalańskich i mazowieckich inspiracjach Michała Urbaniaka mamy teraz wielkopolski folk & kind of jazz.

(Dionizy Piątkowski, etnograf, publicysta, krytyk jazzowy)

Pomysłodawczynią i autorką wszystkich aranżacji jest poznańska pianistka i kompozytorka prof. Katarzyna Stroińska – Sierant, mieszkanka Gminy Tarnowo Podgórne, która do projektu zaprosiła wybitnych muzyków:

Macieja Kocińskiego – saksofony, Piotra Wiśniewskiego – kontrabas oraz Sławomira Tokłowicza – perkusja. 

Każdy koncert poprzedzony jest słowem wstępnym, charakteryzującym ogólnie muzykę ludową regionu Wielkopolski oraz ideę łączenia jej z jazzem.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń kulturalnych obowiązującym w trakcie pandemii COVID-19: https://www.goksezam.pl/strona-3357-regulamin_dot_wydarzen_organizowanych_w.html

data: 26.03

godzina: 18:00

miejsce: Centrum Kultury Przeźmierowo ul. Ogrodowa 13a

cena biletu: 25 zł

Oprócz serwisu biletyna.pl ,bilety można kupować w kasie:

DK w Tarnowie Podgórnym pół godziny przed koncertem

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google